Više od trećine Hrvata (36%) koristilo je u posljednjih godinu dana osobne veze kako bi ostvarilo javnu uslugu, primjerice u zdravstvu ili obrazovanju, a svaki sedmi (14%) dao je i mito za nju.
Pokazalo je to veliko jučer objavljeno istraživanje o korupciji koje je Transparency International proveo u svim zemljama Europske unije, ispitujući čak 40 tisuća ljudi. U obje je ove kategorije, davanju mita ili korištenju veza i poznanstava, Hrvatska je pri dnu na ljestvici zemalja EU, ali ima i gorih.
Građani Hrvatske najviše su povlačili veze i davali mito kako bi došli do zdravstvenih usluga. Isti postotak Hrvata, kao i za usluge općenito, 36%, povlačio je veze u zdravstvu. Mito je za usluge u zdravstvu dalo 15% ljudi.
U EU su najčešće mito u zdravstvu davali Rumunji (22%), a najviše je Čeha (54%) i Portugalaca (46%) povlačilo veze. Davanje i primanje mita također je razmjerno često u bogatijim zemljama poput Belgije i Austrije. Europske se zemlje dobrano međusobno razlikuju pa tako petina Šveđana i četvrtina Danaca misli da radom vlade dominiraju privatni interesi, a to isto misle dvije trećine Hrvata i Čeha. Najkritičniji su Slovenci (70%).
Kad je riječ o institucijama i organizacijama, građani Hrvatske smatraju da su najmanje korumpirani policija, nevladine organizacije te institucija predsjednika, a najmanje povjerenja imaju u lokalnu vlast. Tri četvrtine misle da Vlada nije uspješna u borbi protiv korupcije, ali, znakovito, vjeruju da obični ljudi mogu pokrenuti promjene u borbi protiv korupcije.
VIDEO Zašto u Hrvatskoj homoseksualci ne mogu biti darivatelji krvi?
Jedini segment koji je korumpiraniji od zdravstva je javna nabava. A reformi nigdje. Da postoji konkurencija, preko noći bi se smanjila korupcija... A što se tiče povjerenja, udruge su najmanje korumpirane? Zašto bi one bile korumpirane? Njima se najlakše manipulira, ali nisu korumpirane...