Predavanja, promocije knjiga, okrugli stolovi na temu hrvatske manjine u Mađarskoj, druženje, uživanje u gastronomiji Hrvata iz Mađarske, ali i pjesmi i plesu koje su izvodila brojna kulturno-umjetnička društva Hrvata koja djeluju diljem Mađarske, obilježili su 1. Susret hrvatske nacionalne manjine i Hrvata izvan domovine koji od petka do nedjelje traje u Novalji na Pagu.
Hrvatske škole
Organizira ga Institut za migracije i narodnosti iz Zagreba, Grad Novalja i Hrvatska državna samouprava u Mađarskoj, pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih i europskih poslova i supokroviteljstvom Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan Hrvatske. Susret je dio projekta nazvanog "Mapiranje hrvatske manjine u Europi", a cilj je pomoći očuvati nacionalni identitet Hrvata koji su manjina u 12 zemalja u Europi. Prvi je susret započeo predstavljanjem rada hrvatske nacionalne manjine u Mađarskoj, s obzirom na to da su najorganiziraniji i uživaju sva prava koja im kao manjini pripadaju; imaju svoje škole i institucije.
VEZANI ČLANCI:
– Težnja nam je da Hrvati i u drugim zemljama to postignu, stoga će na ovaj skup doći i predstavnici Hrvata iz Srbije i Crne Gore kako bi čuli iskustva Hrvata u Mađarskoj. Planiramo iduće godine predstaviti hrvatsku nacionalnu manjinu u Crnoj Gori, odnosno Boki, a godinu potom iz Vojvodine, gdje se još svi trudimo pomoći kako bi Hrvati ostvarili sva prava – kazala nam je Vanda Babić Galić, savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova iz Instituta za migracije i narodnosti.
Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, koji je bio i veleposlanik u Mađarskoj, kazao je u Novalji da su Hrvatska i Mađarska primjeri dviju država koje su uspješno međusobno riješile pitanje manjina.
Video: Grlić Radman: Vlada čini sve da ostvari jednakopravnost Hrvata u BiH
– Važno je povezivati Hrvate s matičnom zemljom Hrvatskom, jačati komunikaciju i boriti se za njihov što bolji standard, jer skrb i briga za hrvatsku manjinu i iseljeništvo je temeljna zadaća RH i njezinih institucija. Manjine su most koji povezuje matičnu domovinu s tim državama – kazao je ministar. Dodao je da je Hrvatskoj u odnosima sa Srbijom prioritet hrvatska nacionalna manjina u toj zemlji.
– To je mjera našeg odnosa. Nama je to najvažnije pitanje i sva ostala podređujemo kada je u pitanju položaj hrvatske manjine u Srbiji. Želimo stabilnost zapadnog Balkana kojemu želimo europsku perspektivu, ali naravno na temelju vlastitih postignuća i tu će Zagreb pomoći svakoj zemlji, pa tako i Srbiji jer nam je u interesu imati dobre i stabilne odnose – kazao je G. Grlić Radman.
VEZANI ČLANCI:
Skupu se obratio i Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova koji je izrazio zadovoljstvo okupljanjem manjina što je u duhu i strategije Vlade.
– Nama je svaki Hrvat koji živi izvan Hrvatske jednako važan i sigurno ćemo kao država učiniti sve da im olakšamo okolnosti u kojima žive, da budemo njihovi zagovornici tamo gdje je najvažnije, u kontaktu s drugim zemljama i međunarodnim organizacijama – kazao je ministar Božinović.
Predstavljeni film i knjiga
Tijekom tri dana druženja u Novalji predstavljena je monografija "Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj" o kojoj su govoriti Stjepan Blažetin iz Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj, Željko Holjevac iz Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" te autor Dinko Šokčević iz Instituta za povijest, Mađarska akademija znanosti. Održani su i projekcija promotivnoga filma o Hrvatima u Mađarskoj "Croatica" i okrugli stol: Izazovi i perspektive hrvatske manjine u Mađarskoj sa 12 sudionika; od Stjepana Blažetina, do Mladena Andrlića, veleposlanika Hrvatske u Mađarskoj, Milana Bošnjaka, savjetnika s posebnim položajem za pitanja hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu, Drage Horvata, generalnog konzula RH u Pečuhu, Joze Solga, glasnogovornika Hrvata u mađarskom parlamentu te drugih uzvanika.
Da Hrvati imaju 10inu prava u Srbiji kao Srbi u Hrvatskoj, bilo bi ima 100% lakše nego sada.