Sukob u Ukrajini i s njim povezane sankcije u Rusiji neće bitnije omesti rast eurozone za koju vjeruju da će ove godine imati tri posto rasta, ali hoće ekonomija istočnoeuropskih zemalja, zaključak je analitičara Raiffeisen International banke koja ima filijale na jugoistoku Europe, pa i u Rusiji.
Njihovo je mišljenje da Europa može izbjeći gospodarsku krizu, no ne i usporavanje. Potpora rastu dolazi i od solidnih globalnih izgleda ključnih gospodarstava, SAD-a i Kine koji su još manje izravno pogođeni ratom te se kod njih još uvijek očekuje scenarij "razumnog" gospodarskog rasta.
Negativan utjecaj na rast dolazi zbog "šoka opskrbe" koji donose uska grla i nestašice određenih roba, nafte i plina, što potiče inflaciju i rast cijena inputa. Dodatno, Ukrajina se posljednjih godina razvila u određeno proizvodno i informatičko središte. Stoga se i ovdje mogu pojaviti određeni šokovi u europskim lancima opskrbe. Rebalans trgovinske razmjene s Rusijom i, prije svega, smanjenje uvoza roba iz Rusije treba se smatrati naglim i trajnim, navodi RBI.
Sugerira kako treba izbjegavati pretjerane reakcije fiskalne i monetarne politike koje rezultiraju trajnom i vrlo visokom stopom inflacije ili ozbiljnim gospodarskim padovima. U Hrvatskoj se ove godine očekuje rast gospodarstva od 3,5 posto, a iduće 3,7 posto, što je najoptimističnija procjena za neku od tranzicijskih ekonomija.
VIDEO Što nas čeka ako Putin zavrne ruski plin? Objašnjava Davor Štern
Čeka se još reakcija Vučića. Siguran sam da ćemo do kraja dana saznati kako je Srbija bolja.