EUROPSKO POVJERENSTVO

Hrvatska i Bugarska u EU bez Rumunjske

03.11.2003.
u 00:00

Sa teškoćom kretanja problema ima i Slovenija, koja je inače najspremnija za EU

Hrvatska možda zaista i neće ući u Europsku uniju 2007. godine zajedno s Bugarskom i Rumunjskom, kandidatskim zemljama ostalima iz prvoga kruga proširenja. No, to ne znači da u EU neće ući Hrvatska, koja još nema ni kandidatski položaj, nego - Rumunjska! Nacrt redovitoga godišnjega izvještaja o pristupajućim i kandidatskim zemljama, koji će Europsko povjerenstvo (EC) u srijedu objaviti u Bruxellesu, pokazuje da Rumunjska još nije priznana kao zemlja s djelujućim tržnim gospodarstvom. Bugarska je, pak, kao takva priznana još lani.

U izvještaju EC bilježi rumunjske napore na planu privatizacije, no, zamjera rumunjskoj vladi da je zakazala kad je riječ o privatizaciji energetskoga odjela. Iz prethodnih se godišnjih izvještaja i u ovome ponavljaju upozorenja o visokoj razini korupcije, te o nepostojanju neovisnoga sudstva. Ono u čemu Hrvatska može naći sličnosti s Rumunjskom slabašan je upravni sustav, a reforma državne uprave zasutavila se na smanjenju broja ministarstava, s 19 na 16.

Za 10 pristupajućih zemalja EC u nacrtu izvještaja tvrdi da su uglavnom spremne za ulazak u EU 1. svibnja 2004., no, da je najveća od njih, Poljska, za to najmanje spremna. Velike zamjerke Poljskoj EC ističe na čak devet područja, a posebno upozorava vladu u Varšavi da povuče "hitne i odlučne" poteze u poljoprivredi i na polju slobode kretanja ljudi, ne želi li ostati izvan europskih granica. Sa slobodom kretanja teškoća ima i Slovenija, koja je inače najspremnija za članstvo. Po četiri neusklađena područja imaju Češka, Mađarska i Slovačka, a najviše je teškoća s poljoprivredom i s proizvodnjom čelika. Najveća teškoća s kojom se suočavaju sve kandidatske zemlje njihova je nesposobnost da djelotvorno iskoriste novac iz europskih fondova.

U EC-u se nadaju da će se do svibnja sve te teškoće riješiti. Pristupajućih 10 zemalja, ističu, usklađenije su s europskim zakonodavstvom, no što su to na svojemu ulasku u EU bile Grčka, Portugal i Španjolska.

Stojan de Prato

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije