Čim je katalonski parlament prekjučer poslijepodne donio odluku o proglašenju neovisnosti, španjolske vlasti iz Madrida diplomatskim su kanalima uputile pismo svim državama članicama, pa i Hrvatskoj, u kojem mole da te države što prije izađu s priopćenjem koje će biti napisano prema obrascu koji se Madrid potrudio također priložiti u pismu:
“1. (ime zemlje) ne priznaje niti će priznati bilo kakav oblik nezakonitog unilateralnog proglašenja neovisnosti usvojeno danas u regionalnom parlamentu Katalonije; 2. osuđujemo to kao blatantno kršenje vladavine prava, demokracije i španjolskog ustava koji su dio pravnog okvira EU; 3. imamo povjerenja u španjolsku vladu i njezine demokratske institucije da će obnoviti vladavinu prava i ustavni poredak te jamčiti slobode i prava svih građana”, piše u tom obrascu koji je Španjolska poslala svim državama članicama, a čiju je kopiju objavio dopisnik njemačke televizije ARD iz Bruxellesa.
Iz EU nitko neće priznati
I zaista, odmah preksinoć po proglašenju katalonske neovisnosti mnogi su krenuli slati svoja priopćenja koja su na tragu obrasca poslanog iz Madrida.
– Nitko u EU neće priznati tu odluku – vrlo jasno poručio je Antonio Tajani, predsjednik Europskog parlamenta u petak navečer.
Hrvatska vlada komentirala je situaciju jučer priopćenjem poslanim iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
– Republika Hrvatska događaje u Kataloniji drži unutarnjim pitanjem Španjolske te se zalaže za demokratska i mirna rješenja u skladu s europskim vrijednostima. Hrvatska smatra da proglašenje katalonske neovisnosti nije u skladu sa španjolskim ustavom. RH vjeruje da je najbolje rješenje ono temeljeno na dijalogu, uz puno poštovanje vladavine prava i zaštitu prava svih građana koji žive u Kataloniji – poručio je MVEP u priopćenju koje ipak ne prati španjolski obrazac toliko koliko priopćenja nekih drugih država i institucija.
Odmah nakon odluke katalonskog parlamenta španjolska vlada aktivirala je nikad dosad upotrijebljen članak 155. španjolskog ustava i suspendirala autonomiju Katalonije.
Dok Španjolska pleše na rubu, a hrvatska službena politika stoji uz jedinstven stav cijelog EU da je katalonska neovisnost nelegalna i da je sve što se događa unutarnja stvar Španjolske u koju se Europa ne treba miješati, nekoliko sugovornika Večernjeg lista jučer je apeliralo na senzibiliziranje hrvatske javnosti prema katalonskoj neovisnosti.
– Nemojmo zaboraviti da je Katalonija među prvima dala potporu neovisnoj Hrvatskoj – kaže Miroslav Tuđman, saborski zastupnik i sin prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, čiju misao iz knjige “Nacionalno pitanje u suvremenoj Europi” (pisanu 1979./1980.) citira i sada kao objašnjenje onog što se događa u Kataloniji: – Svijet se stalno integrira i nacionalno individualizira – citira Miroslav Tuđman.
Nezdravi centralizam
– I kad se radilo na priznanju Hrvatske, službene politike zemalja bile su protiv priznanja hrvatske neovisnosti, međutim njihova javnost bila je za priznanje kad je vidjela s kojom je agresijom i brutalnošću Hrvatska bila suočena. Službena politika i stav njihove javnosti bili su oprečni. Znači, postoje pravila ponašanja međunarodnih organizacija i državnih politika, ali postoji i senzibilnost za realan problem koji se može iskazivati kroz odnos šire javnosti – dodaje Miroslav Tuđman.
Povjesničar Ivo Banac, koji za sebe kaže da je u Hrvatskoj najveći zagovornik neovisnosti Katalonije, smatra da je ponašanje Madrida “primjer jedne vrste nezdravog centralizma koji je otuđio mnoge regije Španjolske od centra”.
– To ponašanje je eskaliralo cijelu situaciju. Ja ne vidim kako se ovo može riješiti na razuman način. Mora se naći mirno rješenje, ali ne vidim kako se Katalonija može integrirati u jednu zemlju koja je pokazala krajnje nerazumijevanje prema katalonskim interesima.
Naravno, i Katalonci su napravili pogreške i njihovo je vodstvo daleko od idealnog, ali ovdje nije riječ o idealnom vodstvu nego o načelima – kaže Banac, koji ističe i “problem potpune nedjelotvornosti EU”, a kaže da je i žalostan zbog stava hrvatske Vlade.
Puigdemont ne priznaje da je smijenjen
Očekuje se da bi tijekom vikenda španjolski premijer Mariano Rajoy mogao početi s uhićenjima katalonskog političkog vodstva koje je provelo nelegalni referendum i proglasilo neovisnost, no politička uhićenja jučer se, do zaključenja ovog izdanja, nisu počela događati. Carles Puigdemont, katalonski premijer koji to više nije, jučer se obratio građanima i poručio da će njegova vlada na demokratski način oponirati primjeni aktiviranog članka 155., kojim je ta vlada raspuštena, a njezine ovlasti prebačene na premijera Španjolske Rajoya, koji je te ovlasti delegirao vicepremijerki Sorayi Saenz de Santamaria.
Sramota! Da nije sramotno, bilo bi žalosno! Hrvatski "službeni stav" nije mišljenje hrvatskog naroda! Devedesetih smo kumili, molili i prosili priznanje koje sad ne želimo reći Kataloniji!? Gospodo, službeno ste priznali Kosovo!? Zbog čega nije službeni stav bio da suu to unutarnje stvari Republike Srbije? Fuj!!!