BITI POLITIČKI LIDER

Hrvatske stranke znaju samo za čvrstu ruku

hrv-biti-txt.jpg
import
21.07.2006.
u 10:56

Kad je Ivo Sanader stao na čelo HDZ-a, malo je tko vjerovao da će se dugo održati. Da je u to vrijeme neka kladionica ponudila mogućnost klađenja u ishod njegova karijernog iskoraka, zasigurno bi u tom trenutku bilo puno više onih koji bi stavili novac na to da će brzo izgorjeti u frakcijskim borbama. No, Sanader se pokazao kao iznenađenje. Skeptici su, tako, otkrili da Sanader ima odlučnosti za nesmiljen obračun s protivničkom strujom u stranci, da ima potrebnu dozu ambicioznosti koja vodi prema uspjehu, da zna postaviti cilj i usredotočiti se na njegovo ostvarenje, da ima predsjedničku čvrstinu, da je iznimno vješt u prezentaciji svojih projekata, da se snalazi u političkim odnosima kao riba u vodi... Otkrili su, ukratko, da i nije ispao tako loš vođa kao što su crne prognoze najavljivale na početku njegova predsjedničkog mandata.
Priča o transformaciji – u prvoj fazi HDZ-ove vlasti relativno neiskorištenog – Ive Sanadera u karizmatičnog vođu vladajuće stranke, koji već sad samouvjereno najavljuje da će osvojiti još jedan premijerski mandat, pokazuje put do političkog vrha.

Borbom do uspjeha
Teoretičari politike kažu da se uspjeh događa onome tko se bori, tko ga izaziva, preuzima rizik i poduzima akcije. Koliko toj šabloni odgovaraju vođe političkih stranaka zastupljenih u Hrvatskom saboru? Imaju li karakteristike modernoga političkog lidera? Djeluju li motivirajuće na suradnike i članstvo ili im, pak, u svakom trenutku autoritativno pokazuju čvrstu ruku? Koliko je danas prihvatljiv vođa koji izrazito podsjeća na strogog oca ili je poželjniji menadžerski tip?
 – Svako vrijeme traži svoj tip vođe. Pilot-istraživanje koje sam sa studentima radila prošli mjesec pokazalo je da je za 70 posto njih najpoželjnija osobina koju treba imati današnji političar poduzetnost. Ljudima treba osjećaj da biraju nekoga tko je sposoban nešto napraviti jer se uz političare uglavnom vežu negativne konotacije poput nesposobnosti, parazitizma, nerada... Zbog zasićenosti istim političkim licima i nepovjerenja u institucije povećavaju se izgledi za uspjeh tzv. političkim poduzetnicima, kojima su birači spremni pokloniti povjerenje. Pritom im je nevažno što se oni u svom radu ne koriste uvijek legalnim sredstvima jer prevladava mišljenje da će se znati pobrinuti za druge ako su znali za sebe – kaže Marijana Grbeša, stručnjakinja za politički marketing sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti. Iako se šefice i šefovi domaćih parlamentarnih stranaka prikazuju kao demokratične osobe, otvorene za dijalog, većina ne bježi ni od vođenja stranke metodom čvrste ruke. Hijerarhija se ipak mora poštovati, smatraju, jer bi je inače zamijenila anarhija.

Stranačke traume
U dosadašnjem su razdoblju gotovo sve stranke doživjele unutarnje traume u kojima je deblji kraj izvlačio slabiji. Zbog dubokih neslaganja stranke su se dijelile, čime su svi slabili. To najbolje znaju liberali, pa njihova šefica Đurđa Adlešić ne želi ponavljati pogreške prethodnika dajući suradnicima potpunu slobodu djelovanja. To se, naime, redovito svede na izostanak djelovanja. Zato im ona daje zadatke, traži izvješća, šalje na teren...
Traumatična iskustva koja su proživjele stranke jedan su od razloga što i aktualni predsjednici njeguju svoj autoritet. Istina, oporbeni konkurenti za Sanadera kažu da je pretjerao te da ga tanka granica dijeli od otklizavanja iz uloge vođe s karizmom u kult ličnosti. Sanader je, kaže Marijana Grbeša, toliko dominantan da je pokraj njega svakome teško biti vidljiv. Njegov je dolazak na čelo vladajuće stranke bio dobar, smatra, jer je Sanader imao snage transformirati HDZ i promijeniti mu imidž. No, sad je teško govoriti o HDZ-u kao stranci jer javnost ne percipira nikoga osim Sanadera, kaže M. Grbeša, dodajući da je teško razmišljati o autonomiji djelovanja pojedinaca u HDZ-u. No, u domaćoj se politici proteklih godina istinski profiliralo samo desetak političkih osobnosti. Ostali, kaže naša sugovornica, kao da i ne postoje.
– Predsjednici stranaka trebali bi dopustiti da se uz njih razviju i druge jake osobnosti. No, većina ne samo da to ne potiče nego ne dopušta strankama da se provjetre. Jedina je iznimka SDP, gdje se uz Ivicu Račana tijekom proteklih godina uspjela razviti skupina prepoznatljivih pojedinaca. Zato mislim da parlamentarni izbori potkraj sljedeće godine neće biti sraz najvećih političkih stranaka, nego dvoboj Ive Sanadera i SDP-a – smatra Marijana Grbeša.

Tko prizna...
Osim karaktera koji izaziva poštovanje, moderan politički vođa mora biti spreman i na mazohističke poteze kako bi zavrijedio dodatno poštovanje, nastavlja naša analitičarka. Britanski premijer Tony Blair će, na primjer, otići u svaku emisiju uživo iako zna da će ga dočekati neugodna pitanja i uvrede, ali će se sa svime suočiti, svima ljubazno odgovoriti... To je vještina medijskoga komuniciranja koja se cijeni. Naši politički lideri uglavnom nastoje izbjeći neugodne situacije i teško priznaju da su pogriješili. Možda bi im dobro došlo da se sjete mudroga bakina naputka: Tko prizna, pola mu se prašta. Birači vole neposrednost, cijene iskrenost i ne kažnjavaju ranjivost. Dužnosnici koji dolaze među njih, koji ne glume bogove jer su i sami ljudi, zadobivaju simpatije ljudi. Upravo zbog dojma da je pretenciozan i da se doživljava boljim od drugih, Al Gore je izgubio predsjedničke izbore u SAD-u, poentira naša sugovornica.
– Naravno, na oblikovanje javne slike o predsjednicima stranaka presudno utječu mediji. Što god premijer Sanader učinio, ostavit će dojam da je postupio odlučno. Za razliku od toga, Račan je, primjerice, dopustio da ga se smješta među spore i neodlučne. Političar mora znati da ga čeka medijski filtar i zato svladati pravila igre da bi u tome prošao što bolje – kaže M. Grbeša.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije