Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula na saslušanju na Odboru za vanjsku politiku (AFET-u) tijekom razmjene mišljenja s Davidom O' Sullivanom iz Europske službe za vanjsko djelovanje pitao je kako se misle zaštititi hrvatski građani nakon švicarskog referenduma o useljavanju, priopćeno je iz njegovog ureda.
On je u raspravi o implikacijama referenduma ''protiv masovnog useljavanja'', kako su priopćili, naglasio da je posve jasno da Europa-tvrđava, kao pojam restriktivnog odnosa prema imigrantima ili slobodi kretanja, ne postoji samo na granicama EU prema istoku ili na sjevernim obalama Mediterana.
Kazao je da je većina građana Švicarske odbila usred Europe potvrditi, via facti, model slobodnog kretanja ljudi već ugovoren s EU!
– Hrvatski građani nalaze se u nepovoljnijoj poziciji u odnosu na svoje sugrađane u EU jer će im se ograničiti prava kretanja u odnosu na Švicarsku, uz već limitirana prava u nekim drugim članicama EU. Sloboda kretanja jedna je od četiri temeljne slobode EU, koja u ovom slučaju postaje značajnija od drugih jer uz ekonomsku ima i simboličnu dimenziju – istaknuo je Picula tijekom razmjene mišljenja s Davidom O'Sullivanom, glavnim operativnim direktorom Europske službe za vanjsko djelovanje i dodao kako je diskriminacija među članicama apsolutno neprihvatljiva.
Hrvatski je zastupnik podsjetio, kako su priopćili, da je Sporazum o slobodi kretanja iz 1999. između EU i Švicarske kreiran na način prema kojem, ako padne jedan od elemenata paketa, pada cijeli sporazum te je upitao ''koje mjere planiraju poduzeti, osim suspenzije razmjene u znanstveno – istraživačkim programima, kako bi se hrvatskim građanima omogućio ravnopravan status zagarantiran pristupanjem EU''.
Odgovoreno mu je da razlike između RH i ostalih članica EU ne smije biti.
– Oko statusa Hrvatske smo jasni – razlike između RH i ostalih članica EU ne smije biti. U ovom trenutku poduzete su mjere o zamrzavanju pregovora o sudjelovanju Švicarske u programima Horizont 2020 i Erasmus+, a nastavak će ovisiti o poziciji Švicarske. EU će nastojati otvoriti sve kanale komunikacije za obostrani dijalog, zadržavajući svoj stav da se postojeći sporazumi o slobodi kretanja ne trebaju mijenjati – glasio je odgovor na pitanje Picule.
>> Kontroverzni austrijski desničar švicarski referendum proglasio 'velikim uspjehom'
Sad stvarno kakate. Švicarski referendum se odnosi na sve članice EU a ne samo na Hrvatsku. O čemu vi pričate. Potpis ugovora koji bi otvorio tržište rada i Hrvatskim građanima sasvim slučajno je pao baš u ovo vrijeme. Ali referendum važi za SVE zemlje EU. Švicarska je već dobila jasnu poruku iz EU. Jedinstveno tržište znači protok roba i ljudi. To jedno bez drugog ne može. A Švicarska izvozi u EU 80% svojeg izvoza. Dajte već jednom izvještavajte javnost onako kao Bog zapovjeda.