Hrvatski ovčar još je jednom pokazao da nije samo pastirski pas kojem je mjesto u dvorištu i uz stoku na paši.
Pokazao je da može, hoće i zna puno više. I da je istinski ambasador zemlje iz koje je prije 10-ak godina krenuo u svijet. Povezala je ljubav za crne rudlavce ljude iz svih krajeva, od Kanade, Europe do Japana. I sve ih je više opčinjenih ovim lajavcem.
Kako to izgleda, moglo se vidjeti i na 1. svjetskom prvenstvu hrvatskih ovčara u Zagrebu. Na koje su pristigli natjecatelji iz susjedne nam Slovenije, malo udaljenijih Mađarske, Francuske, Nizozemske, Finske, Švedske i Latvije, ali i daleke Kanade.
Bilo ih je 36
Okupilo se 36 pasa, a na pitanje zašto vole hrvatske ovčare i zašto su putovali satima da bi stigli na natjecanje, njihovi vlasnici kažu isto: - To je pas koji može baš sve što od njega tražim. Pun je energije i s njim nikad nije dosadno.
I svi će dodati kako je to posebna veza i da je mogu razumjeti samo oni koji imaju hrvatskog ovčara. Istaknuo je to i Emmanuele Melaine, koji je stigao iz Francuske.
- Prvi sam put na ovakvom natjecanju i nije mi žao jer sam među ljudima koji me razumiju, koji razumiju moju ljubav prema hrvatskom ovčaru - rekao je. Ulrika Petterrson iz Švedske i Deanna Mitchell iz Kanade svoju ljubav prema hrvatskim ovčarima pokazali su i na radnim prvenstvima održanim ranijih godina, iz kojih je i proizašlo Svjetsko prvenstvo. Obje kažu kako su ih u njihovim zemljama ljudi često zaustavljali i pitali koji je to pas, a sad ga već i prepoznaju. Posebno oni koji se bave sportskim natjecanjima, u kojima hrvatski ovčar ima što reći.
Dokazao je to ove godine i Axis Ulrike Petterrson osvojivši švedsko prvenstvo u agilityju. Prije pet godina on je bio prvi hrvatski ovčar u Švedskoj, stigao je iz Zagreba, a danas ih je u toj zemlji već šest. Bella i King bilu su prvi hrvatski ovčari u Kanadi, nedavno im se pridružio i treći, a u Nizozemskoj hrvatske ovčare i uzgajaju. Unatoč tome, Nizozemci Itje i Henk Postma odabrali su hrvatske ovčare iz hrvatskih uzgoja.
I nekoliko disciplina
Na Svjetsko prvenstvo stigla je i Julia Kampuse iz Litve, a baš kao i natjecateljima iz Francuske i Finske, i njoj je ovo bilo prvo natjecanje hrvatskih ovčara. Svaki novi natjecatelj potvrđuje da hrvatska autohtona pasmina ima sve više poklonika diljem svijeta.
- Dokaz je to da ovo što radimo ima smisla - kaže Sandra Pavlović, predsjednica Kluba hrvatski ovčar Zagreb, koji je prvenstvo i organizirao. I sama vlasnica dva hrvatska ovčara, a trećeg u obitelji ima njezina kći Ana, kaže da je to pas koji je spreman iz sebe izvući posljednji atom snage kako bi ono što radi bilo savršeno.
- Volim ih baš zbog te njihove energije, ali i zbog privrženosti svom vlasniku i topline u njihovom pogledu. Ići će i na kraj svijeta, samo da bude uz svog vlasnika - ističe S. Pavlović.
Pobjednik prvenstva bodove je sakupljao u osam discipline i time potvrdio svestranost naše pasmine
Što sve mogu, hrvatski ovčari pokazali su u tri dana natječući se u devet različitih disciplina, po čemu su izuzetak u sportskom kinološkom svijetu. Najbolji među njima, Kal Con Maige Tanje Janeš, bodove je skupljao u osam disciplina. Psi su se natjecali u vuči bicikla, poslušnosti, obrani, tragu, spašavanju izgubljenih, agilityju, frizbiju, rally obedienceu i radu s ovcama. Pokazali su da im je ovčarenje u genima, ali i da to rade na poseban način.
- Prvi put se susrećem s ovom pasminom i njihovim načinom rada, podsjećaju me na pse s kojima sam radila u mladosti. Zaista su posebni pa sam tako imala priliku vidjeti i različite načine njihova vođenja. Nije lako raditi s njima, ali se nadam da ćete to i dalje nastaviti - rekla je sutkinja koja je ocjenjivala natjecanje u radu s ovcama.
Svi su se složili da im je hrvatski ovčar promijenio život, da su u njemu pronašli najboljeg prijatelja i uz njega upoznali divne ljude. I zato su nakon trodnevnog druženja svi rekli isto - vidimo se za dvije godine.
Madarska nam nije susjedna?