Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) priopćila je da su bolnice koje su zatražile sredinom srpnja od Ministarstva zdravstva dostavu remdesivira dobile odgovor kako lijeka više nema i da će Ministarstvo krenuti u nabavu. Tvrde kako se to nije dogodilo i da je Ministarstvo tek nakon smrti novinara Vladimira Matijanića počelo s inventurom kako bi saznalo kakvo je stanje na terenu. Točnije rečeno, Beroševi ljudi stanje sa zalihama lijekova za COVID provjerili su nakon upita Večernjeg lista, a potom poslali priopćenje svim medijima. Beroš je za Večernji istaknuo kako nema opravdanja za eventualne nestašice, ako je do istih došlo u hrvatskim bolnicama jer je lijek za COVID dostupan svima te je opisao proceduru raspodjele prema potrebi i broju pacijenata kojima je potreban. HUBOL je na Beroševe riječi reagirao oštrim odgovorom te ustvrdio da lijeka nema dovoljno.
Priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Bolnice koje su bile pri kraju sa zalihama remdesivira su, kada su sredinom srpnja od Službe za lijekove Ministarstva zdravstva zatražile da im se dostavi remdesivir – antivirusni lijek za liječenje COVID-19 bolesti, dobile službeni odgovor Ministarstva da remdesivira više nema i da će Ministarstvo krenuti u nabavu i obavijestiti bolnice kad nabavi lijek.
Te bolnice su svoje zalihe potrošile, a do danas tj. nekoliko tjedana kasnije remdesivir nije stigao u te bolnice i one ga nemaju. Lijek remdesivir se naručuje isključivo preko Ministarstva, bolnice ga ne mogu same nabaviti.
Lijek ronapreve, koji ministar također spominje, nema učinka u liječenju bolesti COVID-19 izazvane omicron sojem novog koronavirusa. Za liječenje jednog COVID-19 pacijenta daje se 6 bočica remdesivira. U Hrvatskoj, kaže ministar Beroš, ima ukupno 483 bočice što je dostatno za liječenje 80 pacijenata. U bolnicama je trenutno 613 COVID pacijenata. Jasno je da su zalihe nedostatne za cijelu Hrvatsku.
U nekim bolnicama remdesivira je bilo i imaju ga još uvijek, ali i njihove zalihe su pri kraju. Ministarstvo se tek nakon tragične smrti Vladimira Matijanića dosjetilo zatražiti inventuru lijeka kako bi saznalo koje bolnice ga imaju, a koje ne.
Kako je Ministarstvo zaduženo za distribuciju ovog lijeka, isključivo na Ministarstvu je bila odgovornost da istraži stanje zalihe lijeka po bolnicama i da ga redistribuira iz bolnica koje ga imaju u bolnice kojima nedostaje, dok ne stigne nova pošiljka lijeka", navodi se u priopćenju.
VIDEO: MUP objavio izvješće o nesrećama u prometu
HUBOL žestoko odgovorio Berošu.HUBOL žestoko,opet žestoko. Kada će HUBOL napisati da intenzivno rade na tome da Hrvatska ostane bez besplatnog liječenja jer njihovi članovi intenzivno rade na urušavanju sustava i forsiranje "privatnih" klinika gdje rade u slobodno vrijeme .