Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) pozvala je ministra zdravstva Vilija Beroša da zatraži reviziju obračuna naknada za bolovanje od 2017. te da se liječnicima isplati razlika u obračunu tih naknada u slučajevima kada je bio neispravan i financijski ih oštetio.
Iz HUBOL-a su u pismu, koje su u ponedjeljak uputili ministru Berošu, od njega zatražili da izda precizno uputstvo o budućem pravilnom obračunu naknada za bolovanje.
"S obzirom na to da je neispravan način obračunavanja naknada za bolovanje financijski oštetio liječnike, pojedini bolnički liječnici podigli su sudske tužbe protiv poslodavaca zbog pogrešnog obračuna", upozorila je predsjednica HUBOL-a Ivana Šmit.
Naime, istaknuli su iz te udruge, bolnice su do izračuna prosječnog iznosa redovne satnice u tri zadnja mjeseca dolazile tako da su zbroj tromjesečnih plaća dijelile sa zbrojem redovnih i prekovremenih sati rada liječnika u ta tri mjeseca, što smatraju pogrešnim.
Ispravan obračun naknade za bolovanje, naveli su, je da se zbroj tromjesečne plaće podijeli samo s brojem redovnih sati rada liječnika u zadnja tri mjeseca.
Obračun koji se temelji na zbroju redovnih i prekovremenih radnih sati daje niže iznose satnice, a samim time je naknada za bolovanja nepovoljnija za liječnike, upozoravaju u HUBOL-u i dodaju da se liječnike kod obračuna naknade za bolovanje u proteklim godinama oštećivalo vrlo slično kao kod već utvrđenog pogrešnog obračuna naknade za korištenja godišnjeg odmora.
Šmit je pritom napomenula i kako su donesene neke pravomoćne presude koje su jasno potvrdile da su bolnice neispravno računale naknadu za bolovanja na štetu liječnika te da je pravilan obračun onaj u kojem se tromjesečne plaće dijele sa zbrojem redovnog fonda sati.
U HUBOL-u su poručili da su ti propusti poslodavaca utuživi za razdoblje od pet godina unatrag, pa traže reviziju svih obračuna bolovanja liječnicima u bolnicama, isplatu razlike zbog pogrešno obračunatog bolovanja i ispravni obračun bolovanja od sada nadalje, kako bi se izbjegle dodatne financijske štete po proračune zdravstvenih ustanova zbog parničenja.
Između ostalog, naveli su, slična se situacija odvija i u tisućama sudskih procesa koje liječnici vode protiv poslodavaca zbog razlike obračuna osnovice od šest posto za 2016./2017., a Vrhovni sud je i u tim slučajevima donosio presude u korist liječnika.