Hrvatska udruga sindikata i njezin predsjednik Ozren Matijašević pozvali su na oprez i najavili otpor mogućoj jesenskoj rasprodaji, priopćeno je iz HUS-a. Smatraju da se unatoč sve lošijem stanju u zemlji politički diskurs nositelja vlasti zadržao se u uobičajenim okvirima trivijalnog prepucavanja i zanemarivanja konkretnih problema te su pokušali skrenuti pozornost na nekoliko, smatraju, važnih pitanja.
– U mjesecu za koji je Čačić ne tako davno najavljivao zaustavljanje pada gospodarstva, Hrvatska bilježi nastavak pada industrijske proizvodnje, ubrzan pad BDP-a uz znatan porast vanjskotrgovinskog deficita, daljnji rast nezaposlenosti te osjetno smanjenje osobne potrošnje zbog bitno smanjene kupovne moći građana nakon realnog pada neto plaća, sve uz natprosječan rast cijena hrane i režijskih troškova. U prvih sedam mjeseci ove godine industrijska proizvodnja pala je 6,1%. BDP je nakon pada od 1,3% u prvom kvartalu, u drugom pao 2,2% uz porast vanjskotrgovinskog deficita od 23,9% na međugodišnjoj razini. U kolovozu je 5,7% više nezaposlenih osoba u odnosu na lani, a neto plaće su realno pale 3,8%. Posebno pritom zabrinjava natprosječni porast cijena hrane (5,1%) i režijskih troškova (13,1%), a najavljena su i nova poskupljenja.
Unatoč tome, po dobro uhodanoj praksi koja je u proteklom razdoblju kumovala današnjim rezultatima hrvatskog gospodarstva, javnost ostaje uskraćena za rasprave političkih aktera o pravim pitanjima o kojima će ovisiti budućnost građana ove zemlje. Iskustva u kojima su aktualna prijepodneva počela nalikovati smotrama bahatosti pozivaju građane na oprez. Naime, ozračje površnog političkog prepucavanja idealno je za zakulisne igre kapitala i politike u kojima račun uredno plaćaju građani.
Stoga želimo skrenuti pozornost na nekoliko nama iznimno važnih pitanja na koja, nažalost, poučeni iskustvom, ne očekujemo odgovore Milanovića, Josipovića, Čačića i društva.
Što su do sada uradile agencije koje je Čačić zamislio i ustrojio kao žarišta privlačenja stranih investicija i ostvarivanja energetske učinkovitosti? Zadnje vijesti o aktivnostima ovih agencija odnosile su se na najam prostora u koji će se smjestiti i kupnju voznog parka, a sudeći prema privučenim investicijama, sumnjamo da su se počele približavati svrsi svog postojanja.
Do kada će agrarna politika zadržati postojeći pristup saniranja neuspjeha i meteoroloških neprilika i planira li se možda kakav zaokret prema planiranju uspjeha i prevenciji štete gradnjom sustava navodnjavanja?
Znači li izostanak investicija i konstantno odustajanje od optimističnih najava o trenutku zaustavljanja gospodarskog pada to da će uskoro početi rasprodaja preostalih resursa, poput Croatia osiguranja, HPB-a, HAC-a i sličnih?
Ako je argument politike, primjerice, za prodaju CO-a ili davanje autocesta u koncesiju taj da je država loš gospodarstvenik, znači li to da su lideri te države nesposobni?
Znači li uporno odbijanje razgovora o ovim poduzećima upravo to da nikad nisu bila bliža privatizaciji ili koncesijskom aranžmanu?
Neovisno o šutnji politike i izostanku službenih najava konkretizacije planova Vlade o prodaji udjela države u spomenutim i sličnim poduzećima, Hrvatska udruga sindikata poziva na oprez i najavljuje otpor mogućoj jesenskoj rasprodaji. Prodati Croatia osiguranje koje ostvaruje dobit u tržišnim uvjetima i egzistira bez pomoći državnog proračuna i Hrvatsku poštansku banku koja je prethodno sanirana novcem poreznih obveznika te dati izgrađene autoceste u koncesiju može samo protivnik općeg interesa, a mi ćemo sigurno učiniti sve da ih se u takvim nečasnim namjerama spriječi – piše u priopćenju HUS-a.
Matijaševiću prodali bi tebe,ali šta bi dobili...Ništa.