Razminiranje je važno ne samo radi oživljavanja gospodarstva nego i zbog zaključenja ratnih rana te osiguranja da se rat na ovom području više ne ponovi – kaže veleposlanik Sjedinjenih Država u Hrvatskoj James B. Foley.
Dolar na dolar
Njemu, županu Karlovačke županije Ivanu Vučiću i predsjedniku Američke gospodarske komore u Hrvatskoj Donu Markušiću ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje Zdravko Modrušan uručio je potvrdu o tome da je 100.576 četvornih metara u Mateškom Selu i Prodanovićima na području općina Generalski Stol i Josipdol uspješno očišćeno od mina. Razminiranje je provedeno od 15. srpnja do 15. kolovoza, a u tom razdoblju pronađena je 41 protupješačka mina, 15 protuoklopnih i tri neeksplodirana ubojita sredstva druge vrste. Posao je stajao 1,129.941 kuna, a polovica iznosa je osigurana na prošlogodišnjem izdanju donatorske večeri “Večer za sigurne korake” i izravnim donacijama. Karlovačka županija pridodala je 350.000 kuna, a Međunarodna zaklada za razminiranje se također uključila. Donatorsku večeru podupire i kanadsko veleposlanstvo, pa je i veleposlanik te zemlje u Hrvatskoj Edwin L. Loughil bio na svečanosti u Mateškom selu.
– Američko veleposlanstvo ima strategiju na svaki donirani dolar dodati još jedan. Od 1999. godine u razminiranje, osvještenje građana o opasnosti od mina te u pomoć žrtvama mina u Hrvatskoj uloženo je više od 20 milijuna američkih dolara. Od 2002. godine na Karlovačku županiju stavljamo naglasak, pa je od tada za taj kraj osigurano tri milijuna dolara čime su razminirana 2,2 četvorna kilometra – objašnjava Foley.
Do 2019. sve očistiti
Modrušan podsjeća na strategiju da se do 2019. godine Hrvatska u potpunosti očisti od mina. I dalje se 792 četvornih kilometara smatra minsko sumnjivim područjem, što se proteže kroz 12 županija i 101 grad i općinu. U Karlovačkoj županiji trenutačno je 68,8 četvornih kilometara minski sumnjivog područja.
– Ove godine nemamo smrtno stradalih od mina, a to je po prvi put u dva desetljeća – kaže Modrušan.