Nakon što je HZZO u prvih 20-ak dana srpnja na adrese osiguranika poslao više od 1500 opomena za neplaćene rate dobrovoljnog dopunskog zdravstvenog osiguranja, čitatelji Večernjeg lista ispričali su nam što im se sve pritom događalo, a iz njihovih priča jasno proizlazi da su ugovori koje je država za to osiguranje ponudila korisnicima prepuni rupa i u slučaju spora na štetu osiguranika.
Gledala u računalo i – ništa
Dovoljno je samo da službenik na šalteru namjerno ili slučajno na neke odredbe zaboravi upozoriti osiguranika. Evo primjera jedne Večernjakove čitateljice.
– Krajem lipnja dobila sam opomenu za dugovanje za dopunsko zdravstveno osiguranje u iznosu od 938,27 kuna. Od tog iznosa premija osiguranja iznosi 480 kuna, a ostalo su zaključujem, budući da specifikaciju duga nisam dobila, zatezne kamate. Policu sam ugovorila u kolovozu 2010. Bila sam u osmom mjesecu trudnoće. Ugovor sam potpisala u područnom uredu HZZO-a, u Ulici Andrije Žaje u Zagrebu. Prilikom ugovaranja nitko me nije upozorio da je polica obnovljiva, niti mi je rekao da mi kao trudnici Zavod u cijelosti osigurava plaćanje zdravstvenih usluga koje se odnose na stanja vezana za trudnoću – ispričala nam je mlada žena.
S obzirom na to da nije imala pojma o samoobnovljivosti police, računala je da je polica istekla u kolovozu 2011. i da od tog trenutka više nema dopunsko osiguranje. U studenom iste godine i osobno je, tvrdi, bila u uredu HZZO-a u Jukićevoj da bi kao nezaposlena ostvarila pravo na zdravstveno osiguranje.
– Upitala sam službenicu za dopunsko, imam li i kakvo pravo, ali ona mi ni riječi nije rekla o tome da ja zapravo još uvijek imam dopunsko osiguranje – ljuti se čitateljica.
Milinovićeve naredbe
Nakon što je službenica provjerila njezin status u računalu, rekla joj je samo da kao nezaposlena osoba nema pravo na besplatno dopunsko. – Dug, dakle, nije nastao zbog moga nemara, već zbog toga što mi je Zavod uskratio i zatajio informacije – poručila je mjerodavnima.
Odvjetnik Nikola Pranjić tvrdi da ovrhe koje HZZO šalje nisu nezakonite, ali upozorava da većina osiguranika u trenutku potpisivanja police nije do kraja informirana o posljedicama i uvjetima njezina raskidanja.
– HZZO je sastavio takve ugovore prema kojima je osiguranik dužan zahtijevati raskid ugovora najmanje 60 dana prije isteka police, dok ih HZZO može, ali i ne mora, raskinuti nakon što osiguranik 60 dana nakon opomene nije podmirio dug – pojasnio je Pranjić.
To, pojašnjava, HZZO pravda činjenicom da osiguranicima izlazi ususret pa ih i neplatišama automatski produljuje. Važno je, dakle, detaljno čitati odredbe ugovora. Pranjić dodaje da privatne osiguravajuće kuće nemaju takve ugovore pa police, nakon određenog perioda neplaćanja, automatski raskidaju, a nakon opomene ovršuju samo neplaćeni dio do prekida ugovora.
Iz HZZO-a poručuju da građani ne moraju strahovati od novih ovrha jer je tih 1500 poslanih posljedica Milinovićeve naredbe da se u predizbornoj godini osiguranicima ne šalju opomene i ovrhe.
Ubuduće će se Zavod, poručuje šef Siniša Varga, striktno pridržavati uvjeta iz ugovora, a ako 60 dana nakon opomene osiguranik ne plati dug, police će se raskidati.
– Trudnice su – objašnjava – oslobođene plaćanja participacije, ali samo za stanja vezana uz trudnoću, no ako ih zaboli zub i one će, bez potpisane police dopunskog, platiti participaciju.
meni je jasno da bi bilo lijepo od referentice u HZZO-u da je upozorila trudnicu da ima osigurano zdravstveno kao takva...al za boga miloga pa jel tako tesko procitat ugovor koji potpisujete? tako ljepo sve pise u njemu, al iz neznam kojeg razloga kod nas ljudi svoj potpis stavljaju na sve i svasta i nakon toga kukaju...a sve pise, sve...