Dvadeset i devet zemalja saveznica, plus Finska i Švedska, započele su jučer u Norveškoj terenski dio najveće NATO-ove vojne vježbe od kraja Hladnog rata. Nazvana “Trident Juncture 18”, ova vojna vježba ima zamišljeni scenarij napada agresorske države na jednu NATO saveznicu i brze mobilizacije NATO-ove kolektivne obrane.
Za one kojima poruka takvog scenarij nije jasna, samo napomena da se NATO-ova vojna vježba s oko 50 tisuća vojnika događa samo mjesec dana nakon najveće vojne vježbe u povijesti Rusije, u kojoj je, na dalekom istoku te zemlje, sudjelovalo 300 tisuća ruskih vojnika.
Impresivna logistika
– “Trident Juncture” šalje jasnu poruku i našim saveznicama i bilo kojem potencijalnom protivniku: NATO ne želi konfrontaciju, ali spremni smo braniti sve saveznike od bilo kakve prijetnje – rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
Hrvatska također sudjeluje s 25 pripadnika satnije Razmjestivi komunikacijski modul (RKM ili engleski akronim DCM) Bojne veze Hrvatske kopnene vojske, koji pružaju komunikacijsko-informacijsku potporu u provedbi vježbe. Ostim toga, u dijelu vježbe u kojem sudjeluju i zapovjednici, Hrvatska sudjeluje i s dva stožerna časnika kao dio Združene logističke potporne skupine.
Već i sama logistika u pripremi ove vježbe bila je impresivna. Od kolovoza, na oko 180 letova te 60 brodova stigla je oprema i ljudstvo na 27 različitih lokacija diljem Norveške. Jučer su svi vojnici i oprema, “od najvećih brodova do najmanjih dronova” kako je to sročio Stoltenberg, bili na svom mjestu, spremni za početak.
NATO-u je stalo do transparentnosti pa je kroz Organizaciju za europsku sigurnost i suradnju pozvao sve države da pošalju svoje promatrače, ako žele.
– Drago mi je da su Rusija, kao i Bjelorusija, prihvatile poziv – rekao je glavni tajnik NATO-a.
Norveška, domaćin ove vojne vježbe “Trident Juncture”, jedna je od pet NATO saveznica koja graniči s Rusijom. Norveške vlasti ljetos su odlučile udvostručiti broj američkih marinaca (s 330 na njih 700) koje je Norveška spremna ugostiti u bazama na svom teritoriju, i spremna ih je razmjestiti trajnije i sjevernije nego do sada (na oko 420 kilometara od ruske granice).
Osim američkih, i britanski vojnici trajnije se baziraju u Norveškoj. Rusija je, prema pisanju stranih medija, također povećala prisutnost svojih vojnika na sjeveru, blizu Europe i blizu Arktičkog oceana. Taj dio svijeta dobija na geopolitičkoj važnosti jer globalno zatopljenje otvara mogućnost ekonomske eksploatacije Arktičkog oceana, u mjeri koja ranije nije postojala.
>> Pogledajte kako je bilo na vojnoj vježbi Velebit 18
Ruska diplomacija dala je do znanja da Moskva nije sretna ni baziranjem američkih i britanskih vojnika na sjeveru, niti vojnom vježbom “Trident JUnction 18”. Nazivaju to “zveckanjem oružjem” koje će “pojačati napetosti i destabilizirati političku situaciju na sjeveru”.
Norveški vojni dužnosnici objašnjavaju da je glavnina vojne vježbe odvija tisuću kilometara od ruske granice, a zračne operacije neće se približavati ruskoj granici na udaljenosti manjoj od 500 kilometara.
– Nema razloga da se Rusi uplaše ili vide ovu vježbu kao bilo što drugo nego kao obrambenu vježbu – rekao je norveški general-pukovnik Rune Jakobsen.
Strah zbog Trumpa
Vojna vježba u praksi šalje poruku da sve NATO saveznice mogu, u slučaju napada na jednu od njih, računati na kolektivnu obranu, što je važna poruka u praksi jer je američki predsjednik Donald Trump dao nekoliko izjava koje govore da, teoretski, ne bi bio sklon priskočiti u pomoć baš svim saveznicama. Ljetos je u tom kontekstu spomenuo Crnu Goru, najnoviju članicu NATO-a. Mnoge baltičke članice NATO-a, koje su podjednake veličine ali bliže Rusiji i u većem strahu od potencijalne ruske agresije, odmah su se zabrinule zbog takvih Trumpovih teorija.
Najveća NATO-ova vojna vježba od završetka Hladnog rata koincidira s najavom američkog predsjednika Trumpa da će povući svoju zemlju iz jednog od najvažnijih hladnoratovskih sporazuma, barem za Europu: ugovora o nuklearnom oružju srednjeg dometa (INF). Amerikanci i čitav NATO optužuju Rusiju da svojim ponašanjem posljednjih godina krši taj sporazum, što Moskva negira. No, europski saveznici, iako podržavaju Ameriku u optužbi da je Rusija ta koja krši INF, ne misle da je najava američkog povlačenja iz tog ugovora najpametnije rješenje, pogotovo ako će dovesti do nove utrke u naoružanju koja može biti na štetu europske sigurnosti.
>> Na vojnom poligonu Eugen Kvaternik održana vojna vježba Velebit 18. Pogledajte kako je bilo!
25 pripadnika HVa? Respektabilno.