Hrvatski biskupi donijeli su nedavnom izvanrednom zasjedanju HBK u Zagrebu odluku o povišenju naknada za mise, pa će od 1. srpnja „misni stipendij“ umjesto dosadašnjih sedam eura, stajati deset eura. Odnosno, narodski rečeno – poskupjele su mise. Nakon odluke Hrvatske biskupske konferencije 6. lipnja, sve biskupije i nadbiskupije izvijestile su svoje župne urede ovih dana o spomenutom povećanju misnog stipendija, kao i odluci da je iznos za svete mise „gregorijane“ od 1. srpnja 400 eura.
Takav potez bio je, gledajući iskreno, i očekivan. Naime, biskupi nisu htjeli da mise poskupe kada se uvodio euro, pa su još na jesenskom zasjedanju 2022. odlučili samo pretvoriti kune u eure te je cijena mise bila sedam eura. Generalni tajnik HBK vlč. Krunoslav Novak objasnio je da su biskupi „vodili mišlju da ne žele dodatno financijski opteretiti vjernike“. Prisjetit ćemo se da su tada donijeli i odluku o povećanju nagrada svećenicima, koje su stupile na snagu zajedno s uvođenjem eura, odnosno u prvim danima 2023. Dakako, sada valja uzeti u obzir i inflaciju.
Zanimljivo je kako su povećanju cijena hrvatske biskupe pretekli biskupi u BiH, koji su na lanjskom zasjedanju u srpnju Banja Luci donijeli odluku o povećanju priloga za misno slavlje, koji je iznosio 20 konvertibilnih maraka ili otprilike 10 eura, na novih 30 KM ili oko 15 eura. Što je veći iznos nego ovaj u Hrvatskoj s aktualnim povećanjem.
„Podsjećanja radi vjernici svojim misnim prilogom pridonose dobru Crkve i sudjeluju u njezinoj brizi za uzdržavanje svećenika i pastoralno djelovanje (usp. kan. 946), a svećenici su se dužni ravnati prema odredbi Zakonika kanonskog prava i kanona 945 § 2 koji propisuje da i bez primanja ikakvog priloga slave misu na nakanu vjernika, osobito onih siromašnih“, pojasnili su BiH biskupi u svojem priopćenju, dok sa zagrebačkog Ksavera nije službeno objavljena ova informacija, nego su je obznanili neki svećenici na svojim profilima na društvenim mrežama. No provjerili smo je u HBK i dobili smo potvrdili.
POVEZANI ČLANCI:
Dakako, ona će sigurno izazvati bol kod dežurnih dušobrižnika, koji Crkvi sve zamjeraju, a najviše vole temu Crkve i novca. Zato je dobro ponoviti riječi pape Franje da je ''misa Kristova žrtva koja je besplatna“. „Otkupljenje je besplatno. Želiš li dati prilog, možeš to slobodno učiniti, ali ne moraš ništa plaćati!“, rekao je papa Franjo, a o čemu se radi kod „plaćanja mise“ objasnio je popularni franjevac fra Mario Knezović da se radi o prilogu koji se „daje prilog svećeniku ili župi ili crkvi kako bi se nečija nakana ili namjena uzela i bila uključena u molitve tijekom svete mise“.
„To što se narodski ili u žargonu kaže 'platio misu' ne odgovara ni smislu ni sadržaju stvarnosti“, objašnjava fra Mario Knezović, dodajući da, primjerice, „misne nakane koje se daju prigodom ukopa ne ostaju u župi niti s njima raspolaže svećenik kome je novac predan“. „Taj novac ide svećenicima koji će slaviti te mise na određene nakane. To su uglavnom svećenici u misijskim područjima ili u područjima gdje su kršćani ugroženi. Uz sve to, svećenik može samo za jednu svetu misu uzeti novčani prilog u jednome danu i s tim raspolagati. Ostali novac od nakana za slavljenje misa ide ordinariju (biskupiji) koja ih opet zakonski raspoređuje po potrebama sveopće Crkve'', objasnio je fra Mario Knezović sustav naplate kod misnih slavlja, koji je dio internog financijskog sustava Crkve i po vatikanskim ugovorima ne podliježe oporezivanju.
>> FOTO Papa sreo najmoćnije ljude svijeta: Došao u kolicima, Biden ga dugo 'zašprehavao', a jedan premijer ga poljubio
Gdje se o Bogu govori tu se i novci broje.