Infobip, prva naša tehnološka kompanija koja je dosegla vrijednost od milijarde dolara, predstavila je jučer na svojem kampusu u Svetoj Klari pored Zagreba projekt IPCEI-CIS što je europski projekt globalne komunikacijske platforme sljedeće generacije. O kako se važnom projektu radi svjedoči i to da je na predstavljanje došao i premijer Andrej Plenković u društvu potpredsjednika Sabora Furia Radina te Šime Erlića, ministra regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Plenković se u govoru prisutnima prisjetio kako ga je upravo Furio Radin prije sedam godina motivirao da ode u Vodnjan i vidi kakva tvrtka ondje izrasta.
- Bilo je to negdje odmah nakon početka mojeg prvog mandata. Poziv sam prihvatio odmah, tako da se može reći da razvoj Infobipa pratim praktično od početka, kazao je Plenković dodajući kako je Infobip oduvijek bio inovativan i korak ispred drugih pa je zato ovaj koncept stvaranja nove platforme, nove tehnologije znači pravi iskorak jačanja konkurentnosti IT industrije u Europi u odnosu na ključne konkurente koji uglavnom dolaze iz Sjedinjenih Američkih Država. - Posebnost je što se ovaj projekt ne financira iz europskih sredstava već u njega ulažu države članice kroz nacionalna sredstva te kroz sredstva koja stižu iz EU fondova. Vlada je podržala inicijativu Infobipa da sudjeluje u projektu, u njemu su cijenjeni i uvaženi, rekao je Andrej Plenković.
Projekt su predstavili vodeći ljudi Infobipa, suosnivač i suvlasnik te tehnički direktor Izabel Jelenić, Aleksandar Raić, potpredsjednik za AI transformaciju, Damir Prusac, potpredsjednik te Ervin Jagatić, direktor za proizvode umjetne inteligencije u Infobipu. Ova inicijativa je pokrenuta od strane više od 100 tvrtki i istraživačkih organizacija iz 12 članica EU, a cilj joj je izgradnja nove decentralizirane softverske infrastrukture za naprednu upotrebu računalnih resursa od clouda do edge computinga koja će omogućiti nove i inovativne poslovne modele temeljene na podacima. Ovom se platformom želi redefinirati i unaprijediti ekosustav tehnologije komunikacije unutar EU kroz integraciju umjetne inteligencije, optimizaciju energetske potrošnje i demokratizaciju digitalne transformacije za sve korisnike platforme.
- Radi se o tome da se korištenjem umjetne inteligencije omogućuje bolja i kvalitetnija komunikacija a to kroz projekt Europske Unije pokušavamo napraviti zajedno sa zemljama i tvrtkama partnerima po cijeloj Europi, komunikacijske i ne samo komunikacijske sustave koji će biti na svjetskoj razini. Konkuriramo onome što rade i Amerika i Kina. Na neki način pokazuje kako želi ulagati da ima sluha za ono što se trenutno događa u svijetu jer se tehnologije jako razvijaju, pogotovo od kada se pojavila generativna umjetna inteligencija, rekao je Izabel Jelenić dodajući kako je ovaj projekt zapravo spoj svega onoga što Infobip radi gdje sve to prožima umjetna inteligencija pa se naša tvrtka nameće kao prirodno rješenje za ovaj europski projekt.
POVEZANI ČLANCI:
Damir Prusac rekao je kako je ukupna vrijednost ovog projekta za Infobip i njegove iznosi više od 80 milijuna dolara a još se s Vladom dogovara koji će se modeli financiranja koristiti. - Uložit ćemo u projekt jako puno, zaposlit ćemo najmanje novih 90 djelatnika, a ukupno će na projektu biti angažirano 400 ljudi. Cilj nije samo nešto stvoriti već je cilj i širenje znanja na zajednicu i tako i na taj način stvoriti novu vrijednost. U projektu smo dvije godine, jako je puno kompanija i različitih projekata. Nadamo se da ćemo s Vladom ugovor potpisati za dva mjeseca, kazao je Prusac.