Renato Kunić:

Informativni program ne može se mjeriti samo po Dnevniku

Renato Kunic
Slavko Midžor/Pixsell
07.05.2010.
u 10:25

Iako se Nova TV kiti trijumfom o premoći njihova središnjeg Dnevnika, HTV-ov je u travnju bio čak 17 puta – najgledaniji.

Otkako je, odlaskom Hloverke Novak-Srzić s čela Informativnog programa HTV-a, 20. siječnja postao v. d. glavnog urednika Informativnog programa, Renato Kunić dosad je izbjegavao istupe u medijima i intervjue. Šutio je i u tišini polako vukao poteze te uvodio promjene.

Međutim, kako je posljednjih tjedana krenula žestoka medijska "protuofenziva" konkurentskog Informativnog programa Nove TV, koji je bombardiranjem podacima o gledanosti njihova središnjeg Dnevnika trebao posramiti kolege s Prisavlja, Kunić je odlučio napokon progovoriti – o gledanosti njihovih informativnih emisija, ali i prvi put osobno najaviti neke programske promjene.

Što je istina u svim tim silnim napisima o padu gledanosti, ponajprije Dnevnika HTV-a, te mitovima o trijumfima vaše konkurencije?

– Imam na to samo jedan komentar, onu slavonsku: 'Hval'te me usta moja, kad već drugi neće.' Prvo, morate znati da gledanost svih televizija pred najezdom novijih medija, kao što su internetski portali, rapidno pada. Ipak, podaci o gledanosti govore da smo, primjerice u travnju, i dalje bili ukupno najgledaniji (29 dana), pa čak i u toliko spominjanom "targetu". Upravo u toj populaciji od 18 do 49 godina mi smo čak 17 puta bili najgledaniji. Ali, zapamtite, javna televizija zna da postoje i mlađi i stariji. Gledanost ne smije biti najvažniji i jedini kriterij uspješnosti informativnog servisa javne televizije. Sjetite se da Informativni program HTV-a proizvodi i brojne tjedne emisije, primjerice, program za osobe s invalidnošću, pa program za manjine, Eko zonu, Euromagazin, Paralele... Žao mi je da se Informativni program isključivo mjeri po Dnevniku, a zaboravljaju se, primjerice, projekti kao što je bila inauguracija predsjednika ili brojni izravni prijenosi – za što, uz dužno poštovanje, komercijalne televizije često nemaju ni interesa ni tehničkih mogućnosti. Spomenimo još i dopisničku mrežu koja dnevno proizvodi sedam regionalnih panorama i usto participira i u svim ostalim emisijama, ne samo u informativnom nego i u ostalim programima HTV-a. I sve to realiziramo sa 370 naših novinara.

A što je s promjenama ekipe u samome Dnevniku, kao i programskim novostima koje pokrećete s početkom ljetne sheme?

– Ne vidim razloga pošto-poto mijenjati dobru ekipu. No, ako mislite na kadrovske promjene, nitko nije "uklonjen" s ekrana. U Dnevnik se samo vratio Đurica Drobac, a izašao je Siniša Kovačić, kojega ste već mogli vidjeti u zadnjim večernjim vijestima na Prvom programu.

Uskoro, početkom ljeta, odlazi i Dijana Čuljak Šelebaj u naš novi Treći dnevnik, koji će ići poslije 22 sata i trajat će oko 25 minuta, a koji je kao projekt još lani osmislila upravo ona. Stoga će ga i ove godine nastaviti raditi s Mislavom Togonalom, a jednom tjedno vodit će ga i Siniša Kovačić. I razumljivo, ljeti više neće biti uobičajenog Otvorenog, već će se ono premjestiti u termin četvrtkom u 20 sati i trajat će oko 60 minuta. Moja draga kolegica i uvažena prethodnica Hloverka nastavit će ga raditi na svoj uobičajen i prepoznatljiv način. Zatim, od 31. svibnja uvodimo i još jednu vremensku prognozu prije Dnevnika... Naime, ove godine zbog svjetskog prvenstva u nogometu krećemo s ljetnom međushemom već 31. svibnja, a klasična ljetna shema počinje nam 12. srpnja.

Jesu li točne glasine o povratku Vladimira Rončevića u ekipu Dnevnika?

– Dopustite da ne otkrivamo baš sve karte jer razgovaramo, primjerice, i s doajenom TV novinarstva Goranom Milićem, no to su još uvijek samo razgovori koji bi mogli uroditi plodom, ali još ne znam kada. No svakako će ljeti, zbog godišnjih odmora, doći još poneko novo-staro lice.

No povukli ste i neke nepopularne poteze, primjerice, otkaz suradnje 19 honoraraca u Informativnom programu? I to – iako ste samo v.d.?

– Kad sam preuzeo Informativni program, jedan od prvih problema koje sam zatekao bio je velik broj honoraraca, koji su bili dugogodišnji kamen spoticanja svih mojih prethodnika. Svako otkazivanje suradnje vrlo je nepopularna mjera, ali je tome pridonijela i kontrola državne inspekcije rada, ne samo u Informativnom nego i u ostalim našim programima. Ali, odnekud se moralo krenuti. Svatko tko sjedne u fotelju glavnog urednika na neki je način – v.d. A hoću li se kandidirati za stalnu funkciju, procijenit ću kad za to dođe vrijeme.

Komentara 2

PU
pumbica
11:41 07.05.2010.

Šta ovaj prića gluposti.Pa Dnevnik TV Nove je bolji od HRT-a.Plus toga nemaju u nadzornom odboru.SDP iHDZ.I svi dobri spikeri i novinari su prešli ili na TV Novu ili RTL.Zato ovaj idiot bolje da šuti.Tako skupapretplata,a ze nikakav program.Ove druge TV kuće žive od reklama.HRT od pretplate i reklama što je nedopustivo zato drže političare u nadzornim odborima:DA rade što hoču...

DE
deputo
11:46 07.05.2010.

Ma neradi se samo o informativnim emisijama radi se o svemu ipak hrt od nas uzima 15-20 miliona kuna mjesečno i još ima marketing kojeg naplaćuje isto kao i konkurencija.za jednu javnu televiziju ja ipak mislim da bi trebala davatii dvostruko više svega od konkurencije npr,više sporta, više zanimljivih filmova koje bi gledaoci birali,emisije o životinjama skoro pa ih nema,kvalitetnije serije .Neka uvedu 3 program samo za sport i glazbene emisije.Gdje su oni stari kvalitetni filmovi(stanio i olio,chary chaplin,bud spencer i terence hill)pa da se malo nasmijemo u ovo teško doba,pa oni stari westerni itd.Informativne emisije sa više informacija a ne prepucavanja političara ili izvještaji o prolasku putnika kroz naplatne kućice koga to zanima osim gospodu iz HAC-a.Vratite Gorana Milića na Dnevnik on barem zna nasmijat ljude u ova teška vremena.Pa i vremenska prognoza je jadna neka pogledaju g.Sijerkovića poneka dosjetka i šala i odmah je zanimljivo.Malo više humora da nemislimo i navečer kada se vratimo sa posla o problemima opstanka.Pozdrav!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije