Perica Mihaljević, profesor klavira iz Virovitice, slijep je od svoje šeste godine, no svoju je djecu upravo on naučio raspoznavati boje. Možda je baš taj trenutak bio ključan za kasniji razvoj inovacije Lunas Spectrum koja osobe s oštećenjem vida uvodi u svijet boja. Uz prijatelja Vedrana Stanića, diplomiranog inženjera grafičke tehnologije, i dr. Miodraga Beneša, liječnika specijalista javnog zdravstva, Perica Mihaljević stoji iza sustava koji slijepim i slabovidnim osobama pruža mogućnost da osjete i razlikuju boje putem dodira i tako im obogaćuje život.
Potpuni uvid u spektar
U suvremenom društvu, pristup informacijama i oblikovanje iskustava, ističe Perica, od iznimne su važnosti za sve pojedince, osobito za one s oštećenim vidom.
– Osnovni element Lunas Spectruma je točkica koja, u skladu s frekvencijom elektromagnetskih valova specifične boje, određuje gustoću teksture. Ova metodologija omogućuje korisnicima da dožive raspored boja unutar vidljivog spektra. Na primjer, ljubičasta boja prikazana je gustim nanosom točkica, dok je crvena označena rjeđim nanosom, što je u potpunosti u skladu s frekvencijom elektromagnetskih valova zračenja tih boja. Boje između ovih ekstrema gradirane su po gustoći, čime se omogućava njihovo razlikovanje. Osim toga, Lunas Spectrum integrira zakonitosti likovnog miješanja boja, koristeći različite uzorke koji obogaćuju iskustvo. Kombinacijom uzoraka i gustoće teksture, korisnici mogu razumjeti iz kojih je boja neka boja dobivena, kao i njezino mjesto unutar vidljivog spektra. Oznake za akromatske boje dodatno pridonose sveobuhvatnosti ovog sustava, omogućivši korisnicima potpuni uvid u spektar boja – pojašnjava Perica Mihaljević.
Ova inovacija, dodaje on, stoga predstavlja važan korak prema inkluzivnosti u percepciji boja, osnažujući osobe s oštećenim vidom da svijet dožive na nov način – ne samo da poboljšava kvalitetu života, već i redefinira granice pristupačnosti u suvremenom društvu.
Do nastanka ovog Sustava taktilnog označavanja boja (STOB) došlo je iz potrebe Perice Mihaljevića za taktilnim bojenjem crteža koji je još kao dječak želio naslikati tijekom boravka u Centru za odgoj i obrazovanje slijepih "Vinko Bek" u Zagrebu. Suradnjom s Vedranom Stanićem, STOB dobiva znanstvenu podlogu, a novi zamah priključivanjem Miodraga Beneša. Taktilno označavanje boja samo po sebi nije novina, no oslanjanje na fizikalno svojstvo svjetla, u tom kontekstu jest i po tome je STOB jedinstven u svijetu. Osim puke informacije, on educira slijepe o bojama i nudi im mogućnost kreativnog izražavanja te visok stupanj primjenjivosti u svakodnevnom životu.
Ovom idejom Mihaljević se bavio godinama, a prvi pokušaji njezina ostvarivanja sežu u 2007. Želja da se slijepima ponudi dobar alat za korištenje boja bila je nit vodilja tijekom godina u kojima se STOB razvijao do trenutačnog stadija. Zamišljen je kao univerzalan, zbog čega je lišen bilo kakvih kulturnih ili nacionalnih utjecaja.
– Svaka osoba zdravog vida bilo gdje u svijetu vidi boje jednako pa naš sustav tu činjenicu želi reflektirati i na slijepe. Lako je usvojiv. Slijepi u obrazovnom sustavu uče likovni nastanak boja, a to je integrirano i u naš sustav. Naše iskustvo pokazalo je da slijepi mogu ovladati osnovnim principima STOB-a iznimno brzo te ga očitavati lakše od Brailleova pisma. Uzrok je tome njegov visok stupanj fleksibilnosti – prikazuje naš sugovornik.
Ne smije biti tabu
Udruga Lunas Spectrum već nekoliko godina aktivno promovira inovativni Sustav taktilnog označavanja boja među osobama s oštećenjem vida putem radionica. Predstavljanjem sustava stručnim vijećima rehabilitatora, na sajmovima inovacija te suradnjom s visokoškolskim institucijama, Udruga podiže svijest o potrebama slijepih osoba u Hrvatskoj. Njih sustav, naglašava Perica Mihaljević, ne samo da omogućava slijepim osobama da prepoznaju boje, već nudi i sveobuhvatne informacije o proizvodima kojima se koriste u svakodnevnom životu. Ova je inicijativa od ključne važnosti jer slijepi ljudi često nemaju pristup informacijama koje su osobama sa zdravim vidom lako dostupne. Tim Lunas Spectrum ističe kako je nužno osigurati da osobe s oštećenjem vida budu informirane ne samo o lijekovima, već i o ostalim proizvodima, kao što su sokovi koje poslužuju svojim gostima.
– Iako postoje rješenja koja bi tržištu omogućila pristupačnije proizvode, često su ona skupa i nepraktična. U trenutačnom društvenom kontekstu, osobe koje su nedavno izgubile vid suočavaju se s ograničenim mogućnostima i resursima. Lunas Spectrum teži učiniti predmete svakodnevne upotrebe pristupačnijima, potičući društvenu jednakost između slijepih i osoba s zdravim vidom. Time se svojim programom fokusira na podizanje standarda proizvoda namijenjenih slijepim osobama, integrirajući estetski aspekt s funkcionalnom upotrebljivošću. Na taj način, Lunas Spectrum pridonosi širenju koncepta univerzalnog dizajna, koji naglašava uključivost svih pojedinaca. U ovom trenutku, razgovor o bojama među slijepima često je tabu, što je situacija koja se mora promijeniti – poručuje Mihaljević, pozivajući sve zainteresirane za suradnju kako bi zajednički radili na boljoj budućnosti slijepih osoba.
>> FOTO/VIDEO Studenti u Osijeku prosvjeduju: "Dosta je šutnje"