U multimedijalnome centru u Zaboku održan je okrugli stol o modelima uspješne komunikacije građana i lokalnih vlasti, vezan uza završetak projekta pod nazivom Otvorena vrata, koji zajednički provode Transparency International Hrvatska i Grad Zabok. Osnova rasprave na okruglome stolu je bilo provođenje Zakona o pravu na pristup informacijama, koji je donesen 2003. godine, što su u pozdravnim riječima objasnili gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek i Zorislav Antun Petrović, predsjednik TIH-a.
O transparentnosti kao sredstvu u borbi protiv korupcije govorio je Davor Dubravica, načelnik sektora za suzbijanje korupcije u Ministarstvu pravosuđa, rekavši da nijedna tema ne prolazi bez rasprave o korupciji. Uhićenja kojima svjedočimo dobra su opomena i prevencija, ali transparentnost je osnova sprečavanja korupcije.
Od veljače 2004. godine do danas Upravni je sud zaprimio oko 450 sudskih tužbi zbog nedobivanja informacija ili šutnje javne vlasti, od kojih je u ovih sedam godina riješeno 20 posto, izvijestila je Mirjana Juričić, sutkinja Upravnoga suda Republike Hrvatske. Najavila je potrebu izmjena zakona, kako bi se skratili rokovi trajanja postupka i uvele sankcije za neprovođenje odluka suda.
Prof. dr. sc. Ivan Koprić s Pravnoga fakulteta u Zagrebu objasnio je europske standarde lokalne samouprave, a Tamara Horvat i Renata Pekorari e-demokraciju u lokalnoj zajednici, istaknuvši da je internet već danas osnova komunikacije građana i lokalnih vlasti. Prema analizi GONG-a 75 posto jedinica lokalne samouprave ima svoju internetsku stranicu, ali ih istodobno pola nikako ne informira građane jer su stranice "turističke“, ocijenila Sandra Pernar, predstavljajući LOTUS, pionirski projekt istraživanja transparentnosti gradova i općina.
Nakon pitanja iz publike i rasprave nakon izlaganja, prihvaćene su preporuke za unapređenje komunikacije građana i lokalne vlasti.
Ak ovak nastavimo, jedina komunikacija nam budu dimni signali