Promjena resornog ministra u graditeljstvu nije, prema mišljenju četiri komore u graditeljstvu, donijela željenu promjenu. Odnosno, čini se kako je položaj strukovnih udruženja, Hrvatske komore arhitetaka, Hrvatske komore inženjera građevinarstva, Hrvatske komore inženjera strojarstva i Hrvatske komore inženjera elektrotehnike, u odnosu na nedavno imenovanova ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivana Paladine još i lošiji. Naime, ove su četiri komore poslale prošlog tjedna na adresu ministra Paladine dopis u kojem mu se obraćaju povodom informacija kako su u izmjene i dopune Zakona o prostornom uređenju i Zakona u gradnji u završnoj fazi izrade. No, njihove primjedbe nisu uvažene te su one praktično isključene iz izrade spomenutih zakona.
- Smatramo da strukovne komore moraju biti sastavni dio radnih skupina za izradu izmjena i dopuna nama ključnih zakona s obzirom na to da su upoznate s problematikom primjene zakona te kao predstavnice struke mogu predložiti najbolja rješenja za rješavanje problema i zapreka s kojima se struka u provedbi zakona susreće, pišu komore u svojem dopisu ministru Paladini ističući kako je svima u interesu da zakonska regulativa postane učinkovita i prohodna u provedbi kako ti RH pripremila svoj zakonski okvir za najavljene nastupajuće velike investicije uz nužno čuvanje prostora RH.
Rajka Bunjevac, predsjednica Hrvatske komore arhitekata ističe da je održivi razvoj prostora jedini razvoj koji je prihvatljiv za našu domovinu.
- Stječe se dojam, posljednjih tridesetak godina, da je izgubljen pogled na prostor kao nacionalno dobro za te se dozvoljavalo da pojedine intervencije u prostoru budu u suprotnosti s javnim interesom za održivim upravljanjem tim najvrjednijim naslijeđenim resursom. Zakon o prostornom uređenju treba uspostaviti suvremeni sustav upravljanja prostorom na način koji je propisan, od RH potpisanim, europskim dokumentima koji uključuju projekte Novog europskog Bauhausa, nacionalne politike kulture građenja i zelene tranzicije, te bi kao takav morao osigurati ove strateške interese od neplanskih, stihijskih, koruptivnih i ponekad nerazumnih intervencija, kaže predsjednica Hrvatske komore arhitekata. Također, Rajka Bunjevac navodi da trenutni Zakon o gradnji ne uvažava suvremene potrebe za pojednostavljenjem i unapređenjem cjelokupnog procesa gradnje. Odredbe Zakona treba osuvremeniti i pojednostaviti u svim fazama procesa gradnje: od određivanja lokacijskih uvjeta u prostornim planovima, preko projektiranja i procesa gradnje, do održavanja zgrade tijekom životnog vijeka i zbrinjavanja na kraju životnog vijeka.
- Upravo stoga je Hrvatska komora arhitekata još sredinom prošle godine izradila i uputila nadležnom Ministarstvu, teze za buduće izmjene Zakona te ih višekratno predstavila javnosti ali i nadležnom ministarstvu. Tome shodno zaključuje da bi bilo nužno da se sve četiri komore u graditeljstvu hitno uključe u izradu izmjena i dopuna Zakona o prostornom uređenju i Zakona o gradnji kako bi se stvorio učinkoviti zakonski okvir koji će pripremiti našu zemlju za nadolazeće velike razvojne investicije, kaže Rajka Bunjevac.