PRIVATIZACIJA

IPK Osijek domaćima

15.09.2003.
u 00:00

Gavrilović i Agrokor zainteresirani za PIK Vrbovec

Danas će biti poznato je li Đuro Gavrilović, vlasnik Mesne industrije Gavrilović, napokon definirao svoju financijsku i razvojnu ponudu koja bi mu omogućila ulazak u PIK Vrbovec. Gavrilović je od brojnih kupaca na kraju ostao jedini s kojim Vlada i HFP pregovaraju o poboljšanju njegove prvobitne ponude. Navodno, ni Agrokor nije sasvim bez interesa za PIK Vrbovec, što je možda i navelo Đuru Gavrilovića da nedavno izjavi kako je Agrokor dinamična, ali prezadužena kompanija.

Regionalni igrači

U svakom slučaju, sudbina PIK-a Vrbovec rješavat će se između domaćih poduzetnika i Vlade, a privatizacija velikog baranjskog kombinata IPK Osijek, koji u svom sastavu ima snažne prehrambene segmente, također se, prema najavama Slavka Linića, sprema u privatizaciju po modelu koji dosad nije baš prakticiran u Hrvatskoj.

Vlada je odlučila pomoći razvoju hrvatskih privatnih kompanija, koje bi mogle konkurirati za velike poslove u regiji, tako da se na domaćem terenu spoje njihovi biznisi. Zbog toga je pozvala nekoliko najvećih prehrambenih kompanija da sudjeluju u privatizaciji IPK-ovih poduzeća - Kandita, Šećerane, Uljare iz Čepina i Mljekare.

Lura i Kraš za Kandit

Za prodaju dionica neće se raspisivati međunarodni natječaj, nego će se kandidati Agrokor, Lura, Podravka, Kraš, Franck, Vindija i drugi između sebe natjecati za ta poduzeća.

Te tvrtke već mjesecima u Vladi lobiraju za svoje interese, a najveća bitka vodi se između Lure i Kraša za tvornicu keksa i čokolade Kandit. Linić kaže da njemačka mliječna industrija Meggle ima malu prednost u osječkoj mljekari zbog prethodnih ulaganja, no ona se na kraju može istopiti boljom financijskom ponudom nekoga od domaćih mljekara.

Izvan ovakve Vladine koncepcije, koja na taj način pruža potporu domaćoj prehrambenoj industriji koja je odoljela naletu stranih investitora, jest Tvornica duhana Rovinj, koja također namjerava razvijati prehrambenu djelatnost. Nije realno očekivati da će se rovinjska tvornica uključiti u trenutačnu domaću raspodjelu utjecaja u prehrambenoj industriji, jer je riječ o manjim tvrtkama. TDR, prema dobro upućenim izvorima, puca na velike i već stabilizirane sustave poput Podravke i Kraša. Lura mu je izmaknula iz ruku u posljednji trenutak.

TDR kuvertirao Podravku

Navodno je TDR već kuvertirao svoju ponudu za Podravku, no Vlada, koja sa svojih 28 posto dionica u Podravki omogućuje ili blokira preuzimanje, o tome još ne razmišlja, pogotovu ne u predizborno vrijeme.

U idućoj godini pak, procjenjuje se, događat će se zanimljivi procesi u prehrambenoj branši, kad politika neće zbog svojih interesa blokirati spajanja ili preuzimanja tvrtki u kojima i država djelomično mora sudjelovati.

U svakom slučaju, taj uspješniji dio gospodarstva, s velikim izvoznim potencijalom, s obzirom na plan Vlade, a i TDR-ovu orijentaciju, ako ne bude većih iznenađenja, repozicionirat će se i okrupnjati bez sudjelovanja stranoga kapitala.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije