Napeti pregovori u Beču

Iran Zapadu diktira uvjete za novi nuklearni sporazum

Ebrahim Raisi
Foto: OFFICIAL PRESIDENTIAL WEBSITE
1/2
01.12.2021.
u 20:59

Pregovori u Beču bit će izuzetno teški jer iranski tim, koji je sastavio bivši umjereni predsjednik Hassan Rohani (na slici), zamijenjen je timom koji je izabrao novi iranski predsjednik Ebrahim Raisi, koji dolazi iz tvrdolinijaških redova

Pregovori između Irana i svjetskih sila o nuklearnom sporazumu iz 2015. godine počeli su jučer u Beču. Cilj je pokušati spasiti sporazum koji je 2018. tadašnji američki predsjednik Donald Trump jednostrano napustio i tako doveo do tenzija koje su se proširile na regiju.

Revidirani zahtjevi

Nuklearni sporazum s Iranom 2015. potpisali su SAD, Velika Britanija, Kina, Rusija, Njemačka i Francuska. Pregovori u Beču bit će izuzetno teški jer je cijeli iranski tim, koji je sastavio bivši predsjednik Hassan Rohani, koji je bio umjeren i održao šest krugova razgovora od travnja do lipnja bez ikakvog postignutog dogovora, zamijenjen je novim timom koji je izabrao novoizabrani iranski predsjednik Ebrahim Raisi koji dolazi iz konzervativnih tvrdolinijaških redova.

Nova skupina iranskih pregovarača postavila je zahtjeve koje američki i europski diplomati smatraju nerealnima. Naime, Iran zahtijeva da SAD i EU ukinu sve sankcije nametnute od 2017., uključujući i one koje nisu povezane s nuklearnim programom, prije bilo kakvog potpisivanja sporazuma jer, kako kažu, ne žele opet biti izigrani i prevareni.

Predsjednik Irana Raisi prekinuo je pregovore pod izlikom da formira novi tim pregovarača, a zapravo je igrao na kartu odugovlačenja kako bi ojačao svoju poziciju. Danas u Iranu na svim razinama vladaju konzervativci, što je veliki vjetar u leđa Raisiju.

Ebrahim Raisi
Foto: DIDOR SADULLOEV

Koristeći taktiku odugovlačenja, Raisi je napravio veliki korak naprijed na operativnoj razini jer su se tijekom tih devet mjeseci zahtjevi Europljana i Amerikanaca revidirali. Naime, uz pregovore o nuklearnom sporazumu, SAD i EU namjeravali su te pregovore povezati s razgovorom o uključivanju u regionalnu sigurnost, postavljajući uvjet o prekidu razvoja iranskog balističkog programa.

Međutim, danas međunarodna zajednica želi što prije potpisati sporazum s Iranom jer su i EU i SAD složni da jedino taj sporazum može spriječiti Teheran da napravi atomsku bombu s obzirom na to da Iran tijekom cijelog prekida pregovora nije dozvolio inspektorima IAEA-e ponovno postavljanje nadzornih kamera na postrojenja i njihovo nadziranje rada.

Strah u Izraelu

Izraelski premijer Naftali Bennett pozvao je svjetske sile da ne pokleknu pred, kako je rekao, "iranskom nuklearnom ucjenom" ističući da Teheran nastoji "okončati sankcije i zadržati svoj nuklearni program netaknutim, dok će nakon ukidanja sankcija dobiti stotine milijardi dolara" te ponovno zaprijetio napadom na iransko nuklearno postrojenje. 

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije