Zašto se oko potpisivanja koalicijskog sporazuma između HDZ-a i HSLS-a podigla tolika prašina? Dignute su sve kočnice, a akteri ovog političkog sporazuma proglašeni su čak – klijentima kupleraja, i to ne političkog, nego, gore, onog “stvarnog”.
HSLS je, prema tumačenju tih istih eksperata, ionako marginalna stranka pa začuđuje tolika posvećenost uvjeravanju nacije da je ovdje riječ o takvoj “kupleraj” raboti. Na djelu je i ismijavanje ovog političkog braka, uz tvrdnje kako tu ionako nitko neće uspjeti profitirati. Pa sad, ako je to bezvrijedan brak, na razini onoga koji se sklapa u sekundi u Las Vegasu, a može se poništiti već sutradan, kad se otrijezniš – čemu ljutnja? I to od onih koji su potrošili vremena da bi nas uvjerili kako HDZ griješi jer desničari umjesto da ide prema centru. Sad kad se primaknuo (i) centru, opet ne valja.
Rizičan potez
Istina, potez Tomislava Karamarka jest rizičan. Širi biračku bazu, ali, istodobno mora zadržati i onu do sada već zbijenu. A zbog zahvata ulijevo, izlaže desni bok. S obzirom na rezultate koje je HDZ pokazao u protekle tri godine, vjerojatnije je da nisu ni sada krivo kalkulirali. Prvi ozbiljni korak prema stvaranju jake oporbene koalicije HDZ je poduzeo u srpnju prošle godine kada je potpisano partnerstvo s HSS-om. Tada je to protumačeno ovako: “HDZ je ranije počeo s okupljanjem desnice i desnog centra, a s HSS-om je zakoračio i prema ljevici.” I tada je bilo ismijavanja ovog poteza, i to, zanimljivo, sličnim argumentima. Kao, HSS je istrošen, propala sjena jake stranke, a sada su politički trgovci koji su izgubili kompas i svjetonazor. Nakon tog zahvata iz srpnja 2013. uslijedili su izborni uspjesi nove koalicije.
Koja je pokazala da funkcionira, čak i kada okuplja HDZ, HSP Ruže Tomašić i HSS Branka Hrga. Sad su u to društvo ušli i Kosorovi liberali, a s obzirom na žar kritika, čini se da slute da će novačenjem HSLS-a koalicija nastaviti dodatno jačati. Da, i dodatno komplicirati jer je tu sada i više usta koje treba nahraniti. A čime se hrane politike i političari, to znamo. Položajima i moćima. Stoga nije čudno da je, za recentnog potpisivanja savezništva, lansirano, a to je prepušteno Kosoru, da je “jedna od točaka ugovora o suradnji formiranje stručne, a ne političke vlade”. Karamarko već pola godine tvrdi da će njegova vlada biti stručna, no, čini se, tek sada se ta ideja “hvata” u javnosti. Mnogi u to, međutim, i ne vjeruju, jer oporbena koalicija ima već sedam stranaka, a bit će ih do parlamentarnih izbora i više.
Hoće li, dakle, buduća vlada, pobijedi li oporba, biti politička ili stručna? U vrhu te koalicije smatraju i jedno i drugo. Biti će politička jer političari su jamci da će stranke nastaviti efikasno koalirati i kad budu sjedili za istim stolom izvršne vlasti. No, bit će i stručna jer se više nikada ne smije dogoditi da u vladu zasjedne ekipa poput Milanovićeve. Nekompetentna. U svojoj jezgri, na onim najvažnijim mjestima, a riječ je o potpredsjednicima Vlade, ministrima financija i gospodarstva, bit će mjesta isključivo za dokazane znalce s referencijama. Kako taj uži kabinet ionako uvjetuje proračun i ponašanje svim ostalim ministarstvima, Vladu s će voditi stručnjaci. Koji će zahtijevati autonomiju za svoje poteze i brze reforme. I da im se političari ne petljaju u posao. Takav je, uostalom, recept u Hrvatskoj već uspješno isproban. U još težoj situaciju, u ratu ‘90-ih.
>>HSLS-u tri zastupnika i mjesto u novoj vladi?
>>Karamarko i Kosor – poruka puno bitnija od izbornog potencijala
Darinko Kosor je prepoznao ozbiljnost koalicije umjerene desnice, desnog centra i novog HDZ-a...