ZAJEDNIČKOM AKCIJOM DO REKORDNE ZAPLIJENE

Iz Ekvadora i Kolumbije među ananasima krijumčarili 35 tona kokaina koji je zaplijenjen u Njemačkoj

Pk on record cocaine find worth billions
Foto: Roland Weihrauch/DPA
1/3
18.06.2024.
u 09:46

U Europolu ističu i da je ova akcija pokušaj EU da parira kriminalnim skupinama koje ugrožavaju sigurnost EU zbog krijumčarenja ogromnih količina droge preko najvećih europskih luka, onih u Rotterdamu, Antwerpenu i Hamburgu

Njemačka policija i carina zaslužne su za razotkrivanje  velike kriminalne skupine koja je preko europskih luka u Njemačkoj, Nizozemskoj i Belgiji prokrijumčarila, kako se sumnja, oko 35 tona kokaina iz Južne Amerike  u Europu. Tu akciju potpomogao je Europol, a u njoj su sudjelovale i policije Belgije, Nizozemske, Ekvadora i Kolumbije. Riječ je bila o najvećoj zaplijeni kokaina u povijesti Njemačke, a kokain vrijedan nekoliko milijardi eura bio je skriven među sanducima ananasa. 

Istraga, a kojoj je prije nekoliko dana izvijestila njemačka policija, a sada Europol, počela je u travnju 2023. a meta joj je bila kriminalna skupina koja se bavila krijumčarenjem više tona kokaina  porijeklom iz Ekvadora. Kokain se krijumčario iz Kolumbije, Ekvadora, Surinama, Gvajane i Paragvaja, a sumnja se da je  kriminalna skupina organizirala i povremene transporte kokaina iz luka u zapadnoj Africi. Utvrđeno je da je kriminalna skupina djelovala iz Njemačke, gdje su bili zaduženi za organiziranje logistike za krijumčarenje kokaina. A to je podrazumijevalo da u svoj "posao" upletu velik broj kompanija, uključuje i transportne, ali i velik broj kriminalnih suradnika, kao što je razno administrativno osoblje poput vozača i raznih službenik zaposlenih u administraciji. Između travnja i rujna lani policije u Belgiji, Ekvadoru i Njemačkoj provodile su istragu koja je rezultirala zapljenom oko 35 tona kokaina, koji je bio skriven u sanducima ananasa, vrijednog nekoliko milijardi eura za čije je krijumčarenje, sumnja Europol, odgovorna spomenuta kriminalna skupina.  Razotkrivanje načina rada dovelo je do nedavnih uhićenja šest osoba te pretraga  24 kuće u sedam njemačkih saveznih država u kojima je zaplijenjen nakit, novac, automobili, oprema, dokumenti.... 

VEZANI ČLANCI: 

U Europolu ističu i da je ova akcija pokušaj EU da parira kriminalnim skupinama koje ugrožavaju sigurnost EU zbog krijumčarenja ogromnih količina droge preko najvećih europskih luka, onih u Rotterdamu, Antwerpenu i Hamburgu. Luke su tzv. meka infrastruktura i izložene su raznim vrstama napada, pa je Europol lani izradio izvješće koje se bavilo spomenutim lukama, njihovom ugrozom, procjenom rizika.... U tom izvješću je među ostalim navedeno da kroz pomorske luke EU svake godine prođe oko 90 milijuna kontejnera koji prevoze robu široke potrošnje, no od tih 90 milijuna kontejnera  detaljno se uspije pregledati samo između dva i 10 posto. Zbog toga su pomorske luke EU, pogotovo one velike koje su i prometna čvorišta kao luke u Antwerpenu, Rotterdamu  i Hamburgu postale, uvjetno rečeno, mete raznih  dobro organiziranih kriminalnih skupina, uključujući i južnoameričke narkokartele, koji ih koriste za - transport svoje robe. Odnosno tona droge, uglavnom kokaina. Europol je u spomenutom izvješću istaknuo i opasnost od infiltracije narkokartele u spomenute luke, istaknuvši da je kroz luke u Rotterdamu i Antwerpenu zadnjih je godina prošlo  najmanje 200 tona kokaina. Da su te luke pogodne za infiltraciju narkokartela, pokazuje i ova najnovija zapljena od 35 tona. 

Europolu, ali i policijama u europskim zemljama lampice za sigurnosnu uzbunu počele su se paliti nakon sve krvavijih obračuna narko bandi  na području  EU, koje uglavnom ratuju oko primata nad tržištem droge, ali i nakon spoznaje da je Antwerpen postao europsko sjedište narkokartela, koji su svoj način "poslovanja" s tla Južne Amerike donijeli u Europu. "Poslovanje" narkokartela  često je vrlo brutalno, a kako izgleda ta brutalnost svjedoči i to što su Europol i belgijska policija 2020. baš u  luci u Antwerpenu otkrili komoru za mučenje, koja je bila instalirana u jednom od lučkih kontejnera. Europol navodi i da je Antwerpen je ulazna točka za južnoamerički kokain, oko 40 posto kokaina koji dolazi iz Južne Amerike u Europu zaplijeni se upravo u toj luci, a samo tijekom 2022. u antwerpenskoj luci  je zaplijenjeno 110 tona kokaina, što je bio apsolutni rekord. Osim toga, prema podacima nizozemskog tužiteljstva, u zadnjih pet godina u tom je gradu zabilježeno više od 200 oružanih incidenata koji su povezani s drogom, a obračuni narko bandi prelili su se i na ulice te ugrožavaju živote nedužnih  građana. Stoga komora za mučenje koja je otkrivena u luci u Antwerpenu, koliko god morbidna i strašna bila, i nije neko iznenađenje. U njoj su, kako je otkriveno istragom pripadnici narkokartela mučili svoje protivnike, ali i  svjedoke u sudskim postupcima koji  su protiv njih pokrenuti.

Lanjsko istraživanje Europola pokazalo je da  su se kriminalci izvještili u onom što rade, te da se obilato koriste mitom kako bi se infiltrirali u tri najveće luke u Europi. Kriminalci najčešće podmićuju osoblje brodarskih tvrtki, lučke radnike, uvoznike, predstavnike prijevozničkih tvrtki, policajce, carinike.... No kako se tu radi o  korupciji velikih razmjera jer u njoj sudjeluje veći broj osoba, kriminalci su se okrenuli lakšim načinima za ostvarenje svog cilja. Europol upozorava  da su se specijalizirali  i za krivotvorenje referentnih kodova na  brodskim kontejnerima, odnosno iskorištavanje krivo  dodijeljenih referentnih kodova. Tako minimaliziraju gubitak robe, moraju podmiti samo jednu osobu, a ne cijeli lanac ljudi. Nakon što droga morskim putem skrivena u raznim kontejnerima često među bananama, željeznim otpadom ili nekom drugom legalnom robom, u luku ulaze tzv. timovi za izvlačenje. To su "specijalizirani" pojedinac koji znaju gdje je droga točno skrivena i kako je što brže izvući i transportirati do nekog skladišta od kuda će se dalje distribuirati diljem EU. Izvlačivači droge su za taj posao motivirani jer im narkokarteli to plaćaju i to u znatnim svotama, dobivaju između sedam i 15 posto vrijednosti ilegalne pošiljke. Kako se kokain transportira u stotinama kilograma, a ponekad čak i u tonama, što je veća pošiljka, veća je i zarada. Mogućnost velikog profita i brze zarade dovodi do sukoba među protivničkim  narko skupinama, a  brutalno nasilje  se iz luka, prelijeva i na ulice  okolnih gradova, upozorava Europol. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije