Kako bi se stigli prilagoditi, korisnicima usluga odvoza kućnog otpada gradska tvrtka Komunalac Petrinja nakon ljetnih mjeseci i na rujan je protegnula odgodu primjene odluke o obaveznom posjedovanju plastične kante. Time se nastavlja prilagodba novog načina zbrinjavanja otpada iz domaćinstava, po Zakonu o komunalnom gospodarstvu.
Višak u vrećice s logom
– Po odluci gradonačelnika Željka Nenadića, još ovaj mjesec uobičajeno ćemo odvoziti otpad, a od listopada svako domaćinstvo morat će ga stavljati u plastičnu posudu zapremine 80 litara ili u veće kante. One se mogu kupiti kod nas ili u trgovačkoj mreži, nije važna boja, ali moraju biti plastične i prilagodljive istovaru. Sada se otpad stavlja u razne neprikladne posude, lavore, lonce, odrezane i skraćene bačve, drvene badnjeve, raznobojne plastične ili papirnate vreće i slično. Imamo fotografije takvog šarenila po ulicama i ispred kuća, možda ćemo ih staviti za izložbu – kaže direktor Komunalca Pejo Trgovčević. Objašnjava da će ubuduće višak kućnog otpada, koji se ostavlja pokraj kante, odvoziti samo u plastičnim vrećama s oznakom njihova poduzeća, gdje se mogu kupiti u dvije veličine.
– Izbacuju nam novac iz džepa. Imam staru željeznu, a zamijenit ću je novom plastičnom, kada se mora – jučer je s uplatom 220 kuna za novu posudu rekla Višnja Galeković. Bivša gradska vlast namjeravala je svakom domaćinstvu uz mjesečnu otplatu nabaviti jednake plastične kante s natpisom gradske tvrtke. No, nova vlast nije krenula s takvim rješenjem. – Plastične posude i vrećice za višak otpada kupuju sami građani, jer Grad i Komunalac od Fonda za ekološku zaštitu i energetsku učinkovitost nisu dobili potporu za kupnju ukupno 7500 posuda. One su vlasništvo građana i na njima ne smije stajati logo tvrtke – objašnjava Pejo Trgovčević.
Jeftinije samcima
Ovo poduzeće jeftinije će odvoziti samcima, dvočlanim domaćinstvima gdje su stariji od 60 godina i vlasnicima vikendica. Zahtjev za umanjenje iznosa već je predalo više od 600 korisnika, a prije izdavanja novih računa inkasatori će na terenu provjeriti stvarno stanje, najavljuje direktor Komunalca Petrinja.
– Stara crna plastična kanta već je dotrajala, pa ću kod komunalaca kupiti novu – na neplanirani trošak sprema se i Marija Knezić.
Sve je to super, trebaju kante, ali sada me zanima kako će se obračunavati odvoz otpada ako u Komunalcu ne znaju kakvu tko ima kantu? Npr. kupim kantu od 240 litara u nekom trgovačkom centru, a drugi netko kupi u Komunalcu kantu od 80 litara, kako će oni obračunavati meni i tome nekom drugom smeće ako moja kanta nije u njihovoj evidenciji? Koliko sam skužio taj zakon, u njemu piše da se smeće obračunava po obujmu, znači litrama smeća koje sam proizveo.