Grčka je proglasila izvanredno stanje na Santoriniju nakon što je niz potresa ovog tjedna potresao popularni turistički otok i nagnao više od 10.000 stanovnika i radnika na evakuaciju. Od nedjelje su u moru između Santorinija i Amorgosa zabilježene stotine gotovo konstantnih podrhtavanja, a najsnažnije je bilo magnitude 5,2 stupnja u srijedu navečer.
Vlasti su u srijedu upozorile na visoku opasnost od klizišta na dijelovima otoka. Zatvorili su škole, poslali spasioce i savjetovali građanima da izbjegavaju luke i okupljanja u zatvorenom prostoru. Na otoku su raspoređene jedinice vojske, vatrogasne službe i policije. Ministarstvo za klimatske krize i civilnu zaštitu priopćilo je da će izvanredno stanje biti na snazi do 3. ožujka kako bi se odgovorilo na potrebe stanovništva i posljedice seizmičke aktivnosti.
Grčki premijer, Kyriakos Mitsotakis, trebao bi posjetiti Santorini u petak. Vasilis Karastathis, ravnatelj Geodinamičkog instituta, rekao je da se "seizmičnost nastavlja istim tempom" kao prethodnih dana. "Imamo prilično velik broj potresa s magnitudama iznad 4 stupnja", rekao je te dodao: "Nismo vidjeli nikakvo prorjeđivanje, nikakav znak da ide prema povlačenju."
"U posebno smo neizvjesnoj fazi, u kojoj ne možemo točno odrediti trajanje seizmičkog roja niti njegovo točno podrijetlo", rekao je profesor Costas Synolakis, prenosi BBC. Rekao je i kako je potrebno ostati spreman na mogućnost većeg potresa i "vulkanske krize". Vassilis Kikilias, ministar klime i civilne zaštite, ističe da se jedinice vatrogasaca obučenih za prirodne katastrofe šalju na Santorini. Na otok su poslani i timovi sa psima te mobilni operativni centar, dok su helikopteri u pripravnosti. Kikilias je također rekao da će obalna straža i oružane snage biti na raspolaganju za pomoć ugroženim osobama koje se žele evakuirati. Santorini prima milijune turista godišnje, ali trenutno je izvan sezone, što znači da lokalno stanovništvo i radnici čine većinu evakuiranih osoba.
Grčka je jedna od europskih zemalja koje su najsklonije potresima, ali seizmolozi kažu da je visoka seizmička aktivnost bez presedana i da bi mogla trajati tjednima ili mjesecima. Santorini je svoj sadašnji oblik dobio nakon jedne od najvećih vulkanskih erupcija u povijesti, oko 1600. godine pr. n. e.
GALERIJA Prizor na popularnom grčkom otoku koji se rijetko viđa: Ulice puste, svi bježe na kopno
nema mjesta panici. Česti potresi su sprečili da se dogodi jedan razorni, katastrofalni potres od preko 7 stupnjeva po Richteru ili preko10 stupnjeva po Mercalliju i to tko se bavi seizmologijom zna. Građani Santorinija nisu Japanci te nisu navikli na potrese i uplašeni su.