Vlada je danas, s izvanredne zatvorene sjednice, u saborsku proceduru uputila prijedlog da se izmjeni Ustav prema prijedlogu koji je utvrdio saborski Odbor za Ustav, izvjestila je premijerka Jadranka Kosor. Odbor je predložio izmjene u onim dijelovima koji se odnose na okončanje pregovora s EU, ali i nezastarjevanje pretvorbenog kriminala, te uvođenje svih nacionalnih manjina u preambulu Ustava.
- To je dobar prijedlog koji omogućava onaj prvi cilj zbog kojeg se Vlada i odučila na promjene ustava, a to je samo u onom dijelu koji je nužan za dovršetak pregovora, kako bi Hrvatska ove godine tehnički završila pregovore o ulasku u EU - pojasnila je premijerka te ustvrdila kako o tome ovisi i izglasavanje nekoliko zakona i koji se, bez tih promjena, ne mogu donijeti.
- Zakoni su već gotovi i čeka se izglasavanje promjena Ustava da bismo mogli reći da smo u zakonodavnom dijelu napravili cjelokupan posao - kazala je Kosor i upozorila kako je kraj travnja "i da se bliže rokovi za donošenje izmjena":
- Ako ne krenemo sada u proceduru, onda će nam svi rokovi propasti. Za to nema razloga i vjerujem da je suglasje svih političkih stranaka oko ulaska Hrvatske u EU nedvojbeno.
Unatoč tome, iz SDP-a se sinoć, nakon sastanka Kluba zastupnika moglo čuti kako inzistiraju da se u izmjenama regulira i pravo glasovanja dijaspore i da ustavne promjene u predloženom opsegu neće podržati. Ako se to dogodi, vladajući neće imati potrebnu dvotrećinsku većinu i pokušaj donošenja ustavnih promjena će propasti. Upitana, znači li to da SDP, ako ne bude podržao ustavne promjene u predloženom opsegu, opstruira ulazak Hrvatske u EU Kosor je odgovorila: "Tako je. Nema drugog objašnjenja."
- Svi naši pokušaji da se usuglasimo oko tog dijela, koji nije uvjet za završetak pregovora, nisu urodili plodom. Ultimativne zahtjeve nismo mogli prihvatiti - kazala je J. Kosor i zaključila:
- Ne mogu vjerovati da bi SDP glasovao protiv ulaska Hrvatske u EU, protiv završetka pregovora i protiv uvođenja u Ustav nezastarijevanja pretvorbenog kriminala. To bi bile vrlo čudne poruke.
Ipak, ostavila je mogućnost da se pregovori o izmjenama Ustava u smislu biračkog prava dijaspore nastave.
- Radi se o političkoj borbi i bilo bi jako čudno kako čitati te poruke. One bi se mogle čitati jedino na taj način da je oporba, odnosno SDP, protiv završetka pregovora u 2010., protiv potpisivanja pristupnog ugovora početkom 2011., protiv financijskog paketa od 3,5 milijarde eura i ono što je najvažnije, protiv nezastarijevanja pretvorbenog kriminala.
pristupni fondovi su priče za malu djecu