Katastrofalno stanje u poljoprivredi, propast više od 3000 farmi i pad proizvodnje mlijeka od čak 21% u godinu dana, otkupna cijena pšenice od svega 1,05 kn/kg, neispunjena obećanja... samo su neki od argumenata s kojima seljaci ovih dana ministru poljoprivrede Tihomiru Jakovini \"obećavaju\" vruće ljeto.
Na selu opet kuha zbog pšenice. Neke seljačke udruge tvrde da ste najgori ministar poljoprivrede dosad.
– Ne bih rekao da kuha. I sam sam nezadovoljan trenutačnom cijenom, no vjerujem da će se pojaviti otkupljivači izvana koji će ponuditi povoljniju otkupnu cijenu. Država ne može određivati visinu cijene niti se petljati u tržište. Izjave samozvanih seljačkih vođa o tome da sam najlošiji ministar su zlonamjerne.
Pitajte njih koliko su oni povećali proizvodnju i koliko su od države dobili novca za potpore.
I mljekari će u prosvjede. Tvrde da s njima ne želite ni razgovarati pa traže prijam kod premijera.
– Razgovaramo redovito. Ministar Linić objasnio im je mogućnosti proračuna, a predstavljen je i plan isplata potpora za 2012. koji smo cijeli ispunili.
Što biste rekli onima koji vas ovih dana pozivaju da date ostavku i mjesto prepustite bivšem ministru Petru Čobankoviću koji ionako mora raditi \"za opće dobro\"?
– To su politikantske izjave kojima se želi diskreditirati moj rad. Moj je prethodnik osuđen zbog kaznenog dijela, a to govori o prethodnoj vladi. Organizirali su prosvjede i predstavu za javnost, a nalazili su se s mojim prethodnikom i \"ispod stola\" dogovarali mirno rješenje.
Imate traktore, blokade, prosvjede, a onda pred novinare izađu \"heroji\" koji se hvale da su dobili više novca iz državne blagajne. Pitam ih je li nam takav stil prosvjedovanja donio veću proizvodnju i niže cijene?
Je li točno da su poljoprivrednici ove godine dobili 36 do 60% manje poticaja od \"obećanog\"?
– Do 30. lipnja za proizvodnu 2012. isplatili smo gotovo 2,4 milijarde kuna. U prosjeku su proizvođači dobili oko 70 posto poticaja. Oni nisu plaća poljoprivrednika, nego dopuna dohotku. Najlakše je tražiti od države.
Izjavili ste da niste ušli u Vladu da biste bili najsimpatičniji, nego najuspješniji ministar. Tko bi o tome trebao presuditi – Milanović ili poljoprivrednici?
– Ovdje sam kako bih ostvario rezultate, za to sam dobio mandat i Milanovićevo povjerenje. O tome koliko ću biti uspješan u konačnici će suditi birači na sljedećim izborima.
Kako premijer ocjenjuje vaše ministrovanje? Je li vam ikad očitao \"bukvicu\"?
– Premijer mi je dao slobodu u vođenju resora, u Vladi funkcioniramo kao dobar tim. Nisam bio na klasičnom \"roditeljskom\" kod premijera niti mi je čitao \"bukvicu\". Svatko tko radi i griješi, pa možda i bude \"roditeljski\".
Što vam je rekao kad se doznalo da ste zaboravili prenijeti upravljačka prava nad poljoprivrednom apotekom TJ-prom?
– Iskreno sam objasnio problematiku i priznao napravljen propust, ali kako je i Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa potvrdilo da nikad nisam stvarno bio u sukobu interesa, razumljiv je pozitivan stav i podrška premijera. Grešku sam priznao i snosio posljedice.
Je li točno da bi šume i vode mogle prijeći u Grčićev resor?
– To su špekulacije. Od toga nema ništa. To je model kako su se interesno prekrajala ministarstva kod mojih prethodnika.
Kako komentirate činjenicu da je hrvatska poljoprivreda 80-ih ostvarivala 800 milijuna dolara suficita, a danas oko milijardu dolara deficita?
– Analiza nikada nije napravljena, no činjenica je da su poljoprivrednici nakon propasti i privatizacije kombinata ostali nezaštićeni. Najveći je problem što velik broj poljoprivrednika proizvodi na malim površinama. Zato je potrebno udruživanje i drugačija organizacija.
U kojem roku mislite staviti u optjecaj čak 800.000 hektara neobrađenog državnog poljoprivrednog zemljišta?
– Vrlo bi brzo trebali krenuti prvi veliki natječaji. Više me brine kako ćemo motivirati sve vlasnike golemih površina da proizvode na tim oranicama ili ih daju nekom tko to može.
>> Farmeri: Jakovina nas ignorira, krajem kolovoza idemo u prosvjede