'velika prekretnica'

Japan spustio letjelicu na Mjesec: Povijestan uspjeh ostvarile su još samo četiri zemlje

Japan's SLIM spacecraft attempts moon landing
Foto: KIM KYUNG-HOON/REUTERS
1/4
19.01.2024.
u 19:02

SLIM (pametni robot za istraživanje svemira), nazvan "Mjesečev snajper" je meko sletio na mjesečevu površinu u subotu oko 12,20 sati po japanskom vremenu te je uspostavljena komunikacija čime je zasad ispunjena "minimalna razina" uspjeha misije

Japan je postao peta zemlja na svijetu koja je uspjela spustiti svemirsku letjelicu na Mjesec, nakon što je SLIM (pametni robot za istraživanje svemira) meko sletio na mjesečevu površinu, priopćila je Japanska agencija za svemirska istraživanja (JAXA) dodajući da je uspostavljena komunikacija sa sondom. Dužnosnici Jaxe opisuju misiju kao "veliku prekretnicu" i veliki korak naprijed za buduća istraživanja svemira.

Meko slijetanje na Mjesec znači kontrolirano spuštanje svemirske letjelice na površinu, a da pritom ne dođe do značajne štete na letjelici i/ili njenim znanstvenim instrumentima. Nazvan "Mjesečev snajper", SLIM je pokušao sletjeti unutar samo 100 metara od zadanog mjesta, za razliku od konvencionalne preciznosti koja se zna protezati na nekoliko kilometara. Znanstvenici još uvijek pokušavaju utvrditi je li to uspio

VEZANI ČLANCI:

JAXA je priopćila da je SLIM sletio na Zemljin satelit u subotu oko 12,20 sati po japanskom vremenu i da je komunikacija uspostavljena. Time je zasad ispunjena "minimalna razina" uspjeha misije. No, znanstvenici kažu da solarni generatori ne rade, pa se letjelica isključivo oslanja na baterije koje će se istrošiti. JAXA dodaje da će ova tehnologija slijetanja postati moćni alat za buduća istraživanja brežuljkastih mjesečevih polova za koje se pretpostavlja da su potencijalni izvor kisika, goriva i vode, neophodnih čimbenika za podržavanje života.

Nada da će ova nova tehnologija omogućiti spuštanja i na opasan, stjenovit teren. SLIM će tijekom kraćeg razdoblja proučavati površinu južno od Mora tišine. Cilj mu je mjesto u blizini malog udarnog kratera unutar ravnice poznate pod nazivom More nektara, za koju se pretpostavlja da je nastala prilikom drevne vulkanske aktivnosti.

Ondje će istraživati sastav stijena, što bi moglo pomoći u boljem razumijevanju nastanka i razvoja Mjeseca. Do danas su samo četiri zemlje uspjele spustiti svemirsku letjelicu na Mjesec: SAD, bivši SSSR, Kina i Indija. Japan teži većoj ulozi u istraživanju svemira kako bi sa SAD-om preduhitrio Kinu. JAXA planira u narednih nekoliko godina poslati svog astronauta na Mjesec u okviru programa Artemis koji provodi NASA.

VIDEO Snježni uvjeti na autocesti A1

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar Behemot
Behemot
07:26 20.01.2024.

Bravo za Japan, šteta za američku i rusku neuspješnu misiju.

BU
busbus59
00:39 20.01.2024.

Suvremena tehnologija i milijun problema kod slanja kanti na mjesec a Amerikanci bez problema poslali ljude kad nisu imali pošteni auto! 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije