Za svoj rad o autofagiji stanica, procesu kojim se stanica rješava “neželjenih” dijelova i proteina, molekularni biolog Yoshinori Ohsumi dobio je Nobelovu nagradu za medicinu, koja će japanskom znanstveniku biti uručena 10. prosinca u Stockholmu. Zbog uglednog priznanja jučer su svi svjetski mediji pisali o autofagiji, a na portalima se objašnjavalo da je to svojevrsna detoksikacija, odnosno proces recikliranja stanica organizma.
– Doslovni prijevod riječi autofagija s grčkog jezika bio bi “samojedenje”. Dakle, to je proces u kojem stanica razgrađuje svoj vlastiti sadržaj. Primjerice, u uvjetima u kojima nema dovoljno hranjivih tvari stanica počinje razgrađivati sadržaj svoje citoplazme i tako “reciklira” organski materijal koji u tom trenutku ne može dobiti iz okoline jer gladuje. Također, tim procesom stanica se rješava svojih oštećenih “dijelova” (organela) ili proteinskih agregata, dakle nakupina koje bi joj teoretski mogle štetiti – objašnjava autofagiju dr. Vilma Dembitz, doktorandica na Hrvatskom institutu za istraživanje mozga.
Model za praćenje
U toj instituciji, naime, djeluje Laboratorij za staničnu biologiju čiji je tim, kojem pripada i dr. Dembitz, prije samo nekoliko dana dovršio projekt implementiranja modela proučavanja autofagije u stanice leukemijskih linija. Kako kaže dr. Dembitz, riječ je o projektu kojim su razvijali modele za praćenje autofagije, a kojima će se koristiti u sklopu daljnjih istraživanja. Proces je 71-godišnji japanski znanstvenik prvi opisao i objasnio, i to na modelu pekarskog kvasca – kaže dr. Dembitz te dodaje da je pekarski kvasac inače jako dobar model stanične biologije.
– Autofagija je povezana s neurodegenerativnim bolestima poput Parkinsonove bolesti, s tumorskim bolestima te s obranom od virusnih bolesti ili bakterija koje žive u stanici. Yoshinori Ohsumi prvi je obrazložio molekularne mehanizme koji reguliraju taj proces jer je riječ o ciklusu koji mora biti strogo reguliran – objašnjava nam ova znanstvenica. Upravo za rad na procesu autofagije Ohsumi je prošle godine nagrađen i na Canada Gairdner International Awards te je 25. Japanac dobitnik Nobela i četvrti koji je tu nagradu dobio za područje medicine.
Mutacije gena
U priopćenju za javnost žiri je svoj izbor obrazložio, među ostalim, riječima da su njegova otkrića vodila do nove paradigme u razumijevanju kako stanice recikliraju svoj sadržaj.
“Njegova su otkrića otvorila put razumijevanju osnovne važnosti autofagije u mnogim fiziološkim procesima poput adaptacije na glas ili odgovora na infekciju. Mutacije u genima mogu uzrokovati bolesti, a proces autofagije je uključen u više stanja, pa i u slučaju obolijevanja od raka te neuroloških bolesti”, stoji u priopćenju Instituta Karolinska koji dodjeljuje Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu, što je jedna od kategorija.
>> Japanac Ohsumi dobitnik Nobelove nagrade za medicinu
>> Nobelovu nagradu primio i znanstvenik hrvatskog podrijetla