NAGODBA S NIJEMCIMA

Jelavić izlazi iz zatvora za 100.000 eura!

20.01.2009.
u 11:41

Nikica Jelavić, koji je već šest mjeseci u pritvoru u njemačkom gradu Kemptenu jer ga Nijemci terete za pokušaj procesne prijevare i poticanje svjedoka na davanje lažnog iskaza, sutra će izaći na slobodu.

Naime,  na početku njegova suđenja na Zemaljskom sudu u Kemptenu, njegova se obrana nagodila s tužiteljstvom i sudom da mu uz puno priznanje krivnje bude izrečena uvjetna kazna. Prema toj nagodbi, Jelavić će biti uvjetno osuđen na dvije godine zatvora uz rok kušnje od tri godine. Osim toga, sud i tužiteljstvo prihvatili su ponudu njegove obrane od 100.000 eura koje Jelavić mora uplatiti na račun suda.

Doveden u lancima
Nakon uplate tog novca, sutra će biti objavljena presuda, nakon čega će Jelavić, koji je jučer u sudnicu doveden s lancima na rukama i nogama, biti pušten na slobodu. Osim toga, Jelavić se odrekao i eventualne tužbe za naknadu štete zbog boravka u pritvoru.

A upravo ga je slična tužba i dovela u pritvor njemačkog zatvora. Naime, Jelavić je podigao tužbu protiv Bavarske nakon što je tijekom 2004. neko vrijeme bio u pritvoru u Njemačkoj. Nijemci su ga tada teretili za pljačku draguljarnice u Kemptenu 1991., a u ljetu 2004. Jelavić je oslobođen tih optužaba. Oslobađajućom presudom stekao je pravo na tužbu zbog boravka u pritvoru, no u tužbi koju je podigao nije tražio uobičajenih 50 eura za dan boravka u pritvoru, već 530.000. Tvrdio je da je toliko novca izgubio na poslovima koje nije uspio realizirati zbog pritvora.

Dva sporna ugovora
Bavarskom tužiteljstvu tada je uz tužbu predočio i dokumentaciju o svom poslovnom gubitku, no tužiteljstvo je smatralo da je riječ o neuvjerljivoj bankarskoj korespondenciji koja je nastala nakon što je Jelavić 2004. pušten iz pritvora. Bila je riječ o dvama ugovorima prema kojima se Jelavić navodno spremao uložiti oko 3,8 mil. eura u dva posla – s nekretninama te na tržištu igara na sreću. Prvi ugovor Jelavić je sklopio sa slovenskim poduzetnikom mjesec dana prije uhićenja 2004.

Bila je riječ o ulaganju u tržište igara na sreću teškom 1,5 mil. eura, s tim da je odmah bio uplaćen polog od 300.000 eura. S obzirom na to da je uskoro uhićen, posao nije realiziran, a Jelavić je ostao bez akontacije. U drugom slučaju, tjedan dana prije uhićenja 2004., sklopio je ugovor o ulaganju 2,3 mil. eura u nekretnine te je tvrdio da je zbog uhićenja ostao bez akontacije od 10 posto. Bavarsko je tužiteljstvo tvrdilo da su ti ugovori ovjereni u dogovoru s javnim bilježnikom nakon što je Jelavić 2004. pušten iz pritvora. Teretili su ga i da je svoja dva partnera nagovorio da lažno svjedoče.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije