Bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave i kninska gradonačelnica Josipa Čulina, do nedavnog razvoda poznata po prezimenu Rimac, u četvrtak će doći pred optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda koje će raspravljati o optužnici za sređivanje državnih ispita i nezakonito zapošljavanje. Njena odvjetnica Lidija Horvat potvrdila je da će bivša političarka, koja je prezime promijenila nakon nedavnog razvoda, doći pred optužno vijeće koje po slovu zakona može zasjedati i bez nazočnosti optuženika.
Sudsko optužno vijeće u konačnici optužnicu može potvrditi, odbaciti ili vratiti tužiteljstvu na doradu. Riječ je o optužbama iz prve optužnice koju je Uskok u veljači prošle godine podignuo protiv Rimac, a kojom je bilo obuhvaćeno 26 osoba, među njima i bivša ministrica EU fondova Gabrijela Žalac osumnjičena da je preko stranačke kolegice bratu sređivala polaganje državnog ispita.
Dio optuženih u međuvremenu se nagodio s tužiteljstvom te su sporazumno osuđeni prije početka suđenja nakon što su priznali optužbe za sređivanje državnih stručnih ispita, namještanje natječaja za posao i nezakonito zapošljavanje. U lipnju prošle godine nakon nagodbe s tužiteljstvom sporazumno su na blaže kazne osuđeni bivši glavni tajnik Ministarstva zdravstva Velibor Drakulić, bivši šef Carinske uprave Hrvoje Čović, bivši načelnik Policijske akademije Dubravko Novak i nekadašnja zamjenica predstojnice Ureda državne uprave u Šibensko-kninskoj županiji Edita Grubišić.
Drakulić, Čović i Novak priznali su kako su od Josipe Rimac tražili da im pomogne srediti polaganje ispita za njihove rođake i bliske osobe. Novak je priznao da je pomogao u sređivanju ispita za sina šefa njegova osiguranja Domagoju Slovincu, Čović svom bratu Mati Čoviću, a Drakulić načelniku Sektora za financijske poslove u Ministarstvu zdravstva Domagoju Dodigu. Sva trojica su, stoji u presudi, zvali Rimac kako bi intervenirala pri polaganju ispita, a koja je zvala nekadašnju načelnicu u Ministarstvu uprave Tereziju Marić koja je ujedno bila i ispitivač u državnim ispitnim komisijama.
Bivša državna tajnica i nekadašnja kninska gradonačelnica osumnjičena je zbog korupcije i u aferi Vjetroelektrane. U rujnu 2020. izašla je iz istražnog zatvora u Remetincu gdje je nakon uhićenja zbog sumnji u korupciju provela četiri mjeseca. Zbog poruka koje su istražitelji pronašli u njenu mobitelu proizašlo je još nekoliko afera, među ostalim i ona u kojoj se spominje osoba inicijala A. P., a Ured europskog tužitelja podigao je još jednu optužnicu protiv bivše HDZ-ove ministrice Gabrijele Žalac.
VIDEO: Plenković o Banožićevom APN-u: Osim što je ministar, on je građanin Republike Hrvatske
Razvela se? Pretpostavljam da je imovinu prebacila na "bivšeg" tako da joj nemaju što oduzeti.