Jutrošnji potres magnitude 5.7 po Richteru koji je pogodio istočnu obalu Italije jedan je u nizu potresa koji se svako toliko odvijaju na području Emilije-Romagne.
Prema dosad dostupnim informacijama, potres je uzrokovao tek oštećenja na zgradama i javnim objektima zbog kojih je željeznički promet kratko obustavljen te je prekinuta nastava u nekoliko škola i fakulteta.
Ipak, ovaj potres podsjetio je brojne stanovnike središnje Italije na razoran potres koji je 2012. godine s magnitudom od 5,9 po Richteru odnio 26 života i zabilježio brojne štete.
Uslijedio još jedan
Prvo podrhtavanje dogodilo se 20. svibnja te godine u 4 sata ujutro, nakon kojeg su uslijedila još dva s magnitudom većom od 5 po Richteru, a potom i još 12 s magnitudom većom od 4 po Richteru.
Alle ore 4:03 del 20 maggio del 2012, la prima forte scossa del terremoto che sconvolse l'Emilia.
— MarioBruno Marino 🇦🇹🇪🇸 (@mbmarino) May 20, 2021
La scossa fu avvertita in tutta l'Italia Centro-Nord e in parte della Svizzera, della Slovenia, della Croazia, dell'Austria, della Francia Sud-orientale e della Germania meridionale pic.twitter.com/XoHYSYtP2H
Devet dana nakon podhrtavanje nije prestalo, pa je 29. svibnja uslijedio još jedan razoran potres - od 5.8 po Richteru, a svi epicentri bili su na području gusto naseljenih gradova, u dolini između gradova Modene, Ferrare i Bologne.
Zbog ovih potresa preko 19.000 obitelji moralo je napustiti svoje domove, dok je oštećeno oko 14.000 kuća te 1.500 javnih zgrada i objekata.
#20maggio 2012, #terremoto in pianura padana emiliana. Un forte sisma con epicentro tra le province di Modena, Ferrara, Rovigo e Mantova scuote il Nord Italia. Nove giorni dopo una seconda scossa aggrava il bilancio delle vittime e dei danni al patrimonio artistico e produttivo. pic.twitter.com/X6utPrX3Ly
— Dipartimento Protezione Civile (@DPCgov) May 20, 2020
Građani ovih područja ove su godine obilježili i cijelo desetljeće od ovih katastrofa koje su pogodile gradove i mjesta, a jutrošnji potres bio je tek podsjetnik na ono što se tada događalo. Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju zabilježio je više od 300 potresa između 20. i 29. svibnja, a ovaj seizmički niz postupno se počeo smanjivati tek krajem lipnja te godine, prenosi TG24.sky.
Gotovo sve obnovljeno
Deset godina nakon obnovljeno je oko 95 posto oštećenih objekata - 17.500 domova ponovno je podignuto na noge, kao i 570 škola, a oko 27.000 građana vratilo u svoje domove.
''Obnova se mora nastaviti, ima radova koje treba dovršiti'', kazao je na obilježavanju 10. obljetnice proljetos talijanski predsjednik Sergio Mattarella.
Nešto sjevernije 2008. godine također je pogodio snažan potres od 5,2 po Richteru, i to između Parme i Reggio Emilije. Neko vrijeme su tada u prekidu bile telefonske linije, no osim manjih materijalnih šteta, ove seizmičke aktivnosti nisu odnijele ljudske živote.
Kao i Italija, i Hrvatska ima 'bogatu' povijest seizmičkih aktivnosti. Osim potresa koji su 2020. pogodili Zagreb i Banovinu, danas je obljetnica još jednog potresa zbog kojeg su brojni građani pobjegli u druge gradove - riječ o potresu u Zagrebu 9. studenog 1880. kojem je magnituda iznosila 6.3 po Richteru te koji se smatra najsnažnijim potresom u povijesti Grada.
>> VIDEO Netko je izgubio kauč na cesti Gračac-Obrovac!