Građani starije životne dobi koji se nakon odlaska u mirovinu aktivno druže sa svojim vršnjacima i sudjeluju u radu različitih skupina poput književnog kluba, crkvenim skupinama ili, na primjer, grupama koje igraju bridž, imaju velike šanse da će živjeti dulje i ispunjenije od svojih vršnjaka koji se nakon umirovljenja “povuku u sebe”, pokazalo je istraživanje australskih znanstvenika sa Sveučilišta Queensland.
Istraživanje je objavljeno u časopisu BJM Open, a znanstvenici tvrde kako se korisni efekti sudjelovanja u takvim i sličnim društvenim aktivnostima nakon odlaska u mirovinu mogu usporediti s pozitivnim učinkom redovite tjelovježbe nakon umirovljenja. Studija je pratila 424 osobe koje su tijekom radnog vijeka bile aktivni članovi jednog ili više “udruženja” u razdoblju od šest godina neposredno prije i nakon umirovljenja, a pokazalo se kako je rizik od smrtnosti u razdoblju studije bio dva posto.
Rezultati su pokazali kako je rizik od smrtnosti povećan nakon što je osoba odustala od članstva i aktivnosti u društvenoj grupi, i to čak 12 posto ako je osoba odustala od obiju društvenih aktivnosti. ”Zato ako vam se bliži mirovina, a niste član skupine koja se bavi nekom društvenom aktivnošću, učlanite se”, savjetuje autor studije Niklas Steffens.
>>Grupne društvene aktivnosti produljuju život umirovljenicima
>>Sreću u Hrvatskoj krade besparica: Umirovljenici najmanje sretni