03.06.2014. u 12:00

Za Kinu jedini mogući pravac širenja zone utjecaja onaj je prema jugoistoku Azije. Teritorij nije velik, ali krije naftu i more prepuno ribe

Prednje dvorište je nešto što pokazujem susjedima i prolaznicima – lijepo je uređeno, trava je uvijek pokošena, cvijeće posađeno, a ograda uređena. Sve je reprezentativno i savršeno zato što je to slika koju vlasnik kuće želi imati prema vani. Stražnje dvorište je druga priča. To je privatni prostor u kojem se vlasnik želi ponašati onako kako mu odgovara. To dvorište je privatno, nešto na što on ima apsolutno pravo, prostor gdje može raditi što ga volja...

Politička “stražnja dvorišta” uglavnom se vezuju uz velike supersile. Desetljećima smo bili svjedoci poprilično bahatih intervencija Sjedinjenih Država u Južnoj Americi, i sve to pod opravdanjem da je to njihovo stražnje dvorište i da se upravo tu štite američki nacionalni interesi, zona utjecaja... Zbog tuđih neprijateljskih raketa u tom dvorištu izbila je kriza u Zaljevu svinja i samo je dlaka falila da se to ne pretvori u nešto puno ozbiljnije i ubitačnije.

I sve što se u posljednjih pola godine događa s Ukrajinom u osnovi spada u sukob zbog stražnjeg dvorišta. To je najbolje bilo vidljivo prošloga tjedna kada su zemlje, koje je okupio Putin u Euroazijsku uniju, priopćile kako im je žao što nema Ukrajine koja je zajedno s njima započela taj proces udruživanja, a u međuvremenu je odustala i sada se grčevito bori da izađe iz Putinova stražnjeg dvorišta koje on baš nikako ne želi prepustiti nekome drugome.

Kina, nova sila koja se rađa na istoku, u posljednje vrijeme sve više i više počinje pokazivati težnje da “zapaše” kakvo-takvo stražnje dvorište. Kada se pogleda karta toga dijela svijeta, postaje vrlo jasno da tu nema baš previše prostora za širenje stražnjeg dvorišta jer je Kina na sjeveru i zapadu okružena Ruskom Federacijom i s nekoliko bivših sovjetskih republika koje se već nalaze u ruskom dvorištu, odnosno u Euroazijskoj uniji. Jedini put širenja kineskog utjecaja je na jug i na istok, što je zapravo skroman, ali strateški, geopolitički i gospodarski značajan prostor.

Sukobi s Japanom sveli su se na povijesne zadjevice oko skupine nenastanjenih otočića Senkaku-Diaoyu, koji su se u posljednje vrijeme pretvorili u otvoreno odmjeravanje snaga. U podlozi toga sukoba značajne su zalihe nafte u podmorju iako Kina inzistira da njen suverenitet nad tim područjem seže još u 15. stoljeće.

I druge dvije skupine otočića, one oko kojih se Kina prošloga tjedna sukobila s Vijetnamom, također su beznačajne kao teritorij na kojem bi netko eventualno mogao živjeti, ali su ti otočići bitni za povlačenje granica na moru, a nadasve zbog činjenice da i tu u podmorju postoje znatne zalihe nafte i prirodnog plina. Trideset otočića iz arhipelaga Xisha i tridesetak tisuća otočića i hridi arhipelaga Nansha Kini su bitni i za odmjeravanje snaga sa susjedima, ali i kao izvorišta vlastitih energenata koji su vjerojatno najtraženija roba na kineskom tržištu. Usto, Južnokinesko more je strateška pomorska ruta i vrlo bogato ribarsko područje.

Sve je otišlo toliko daleko da je Washington priopćio kako Kina ugrožava stabilnost cjelokupne jugoistočne Azije, a možda i šire, i to na dulji rok. No ipak sve nije otišlo dalje od savjeta Pekingu da teritorijalne razmirice rješava diplomatskim putem. To pokazuje da je i SAD shvatio da Kina širi stražnje dvorište, ali i to da se u ove razmirice ne isplati uplitati.

Kina doista ima namjeru uzeti pod svoje dobar dio regije. Zasad je u sporu s Japanom i Vijetnamom, no u bliskoj budućnosti može se pojaviti još takvih slučajeva zato što se Kina za otočiće i morsku pučinu spori i s Filipinima, Brunejem, Indonezijom i Malezijom. Već se nazire sukob s Filipinima jer je Peking “započeo neke neprikladne aktivnosti” oko jednog atola zbog kojeg se dvije zemlje spore. Točnije – Kina pokušava na atolu sagraditi avionsku pistu, a u te vode poslala je i svoje ribare koje je već uhitila filipinska obalna straža. Već viđen scenarij.

Kina će se u skoroj budućnosti pozabaviti i Sjevernom Korejom, Mijanmarom i Kambodžom. No sve u svoje vrijeme, kada za to potpuno sazrije trenutak.

>> Plinski ugovor s Kinom je trijumf Vladimira Putina

Ključne riječi

Komentara 4

NE
Nepobjedivi
12:12 03.06.2014.

Što više poginulih u Ukrajini, to manje vijesti iz Ukrajine u Večernjaku. Zanimljiv fenomen. Vijesti su se drastično prorijedile pred desetak dana, točno kada se naglo povećao broj poginulih i u ovih desetak dana iznosi otprilike 30 do 100 mrtvih dnevno, velikim dijelom nevinih civila.

NE
Nepobjedivi
12:36 03.06.2014.

Civilizacijski i mentalno, Kinezi su strpljiv narod. Njima se nikuda ne žuri i znaju da vrijeme ide njima na ruku. Hong Kongu su, recimo, velikodušno dali 50 godina prelaznog perioda do potpune integracije u Kinu i ne treba očekivati nikakve nagle poteze u "stražnjem dvorištu". A da su u pravu kada smatraju da je vrijeme na njihovoj strani, svjedoči i u velikim medijima zanemarena igra s cijenom zlata. Priča počinje još 1919., kada su počeli svakodnevni sastanci predstavnika 5 velikih svjetskih banaka u centralnom uredu Rothschilda u Londonu, na kojima je dva puta dnevno određivana cijena zlata za cijeli svijet. Ritual je u posljednje vrijeme zamijenjen telefonskim sastancima. Nedavno je Deutsche bank izašao iz kartela, a još uvijek nije ušla zamjena i ne zna se hoće li zamjene za Deutsche bank uopće biti. Zašto? Izgleda da Rothschildi i Kinezi nešto spremaju. Godine 2008. u Šangaju je proradila Shangai Gold Exchange, kojoj je ovih dana kineska vlada odobrila internacionalizaciju radi ulaska stranih financijskih institucija. Šangajska burza zlata odmah je uputila poziv trenutno 4-članom kartelu iz Londona da joj se pridruži i počela pojedinačne konzultacije s tim i još nekim drugim stranim bankama kako bi Šangaj zamijenio London. Sumnjam da bi se sve to događalo bez volje Rothschilda. Još jedan dokaz (o nekim drugima pisah već lani) da Rothschildi šire svoje poslove na Kinu i pitanje je vremena kada će težište poslovanja premjestiti sa Zapada u Kinu.

RA
ranko75
12:53 03.06.2014.

Ovo je dosta primitivno uprosceno. Treba poceti da amerika vodi osvajacke ratove po celom svijetu da bi uzela bogastva ili ostvarila drugi geopoliticki cilj. Posebno vodi rat s pocetka sa SSSR, jos od 1917 sa prekidom 1940-1945, pa poslije sa Rusijom, sve sa istim ciljem.To nije ideoloski rat,nego osvajacki rat za prirodne resurse.SAD ne treba teritorija zemalja gde je pustinja,tamo da ne bude pustinja treba ulagati,a to njima ne treba.Njima treba nafta Iraka i Livije.To je kao tajkun Berezovski kada je rekao da mu ne treba da privatizira poduzece,jer onda dobija i probleme poduzeca,nego treba privatizirati samo dobi poduzeca,tako sto postavi svoga covjeka da isisa poduzece.U slucaju Rusije SAD tezi prvo da izolira Rusiju,da je raskomada na vise malih zemalja,da iz opljacka, i tamo gdje im se svidja (Sibir) i da zauzme. SAD radi cijelo vrijeme na slabljenju Rusije,i ovo u Ukraini je sastavni dio te politike. Rusija nasuprot toga ne vodi osvajacke ratove,ne pljacka druge zemlje kao SAD, a prinudjena je da se brani. Krim je bio nezakonito u posjedu Ukraine i kada su u Ukraini poceli da vode po utjecaju SAD neprijateljsku politiku prema Rusiji,Rusija ga je uzela natrag,sto se ne moze smatrati osvajackim ratom.Znaci ne radi se o tome da Rusija prosto tsko hoce utjecaj na zadnjem dvoristu, a obezbedjuje balans oruzanih prijetnji, koji ne bi dao prednost SAD.Treba jos imati u vidu da SAD ne moze da podrzava standard zivota koji ima ne pljackajuci nekoga, i kao sto lav mora da nekoga ubije da bi jeo,tako i SAD se ponasaju.Pri tome u Avganistanu proizvode i rasparcavaju drogu,podrzavaju jednopolne brakove, i sve ono sto moze da unese haos i degradaciju civilizacije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije