Dvije godine dobivam stipendiju i najviše novca trošim za smještaj. Treba izdvojiti i za prijevoz, knjige, skripte... Takva potpora puno mi znači. Nadam se da će Karlovačka županija pomoć osigurati i budućim generacijama – rekla je Željka Pogačić, karlovačka studentica pete godine geofizike na PMF-u.
Jedna je od ukupno sedamdeset učenika i studenata, kojima je županija osigurala novčane potpore od po 400, odnosno 700 kuna mjesečno.
Ulaganje u budućnost
– To nije trošak, nego ulaganje u budućnost. Na nama, kao i na čitavom društvu je da ne školujemo ljude i ne stipendiramo djecu za burzu, nego za tržište rada. Želja nam je da to tako bude iako moramo svi priznati da ide jako teško.
Nastojat ćemo, bez obzira na stanje u proračunu, da ne smanjujemo stavke za gospodarstvo, socijalu i školstvo, nego ih pokušamo povećati – napomenuo je karlovački župan Ivan Vučić.
Županijski pročelnik za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu , sport i informiranje Željko Šančić podsjetio je da unatoč krizi, ove godine stipendiraju najveći broj mladih.
– One trebaju pomoći da bismo postigli veću razinu znanja, a znanje je moć. Ta moć treba biti iskorištena da nam sutra bude bolje i pravednije – kaže Šančić.
Predsjednik Povjerenstva za dodjelu stipendija Ivan Banjavčić poručio je mladima da se i ubuduće javljaju na natječaje.
– Nadamo se da će ovih 70 stipendija biti dodatna stimulacija i učenicima i studentima da i dalje budu dobri, te kada završe obrazovanje imaju sreće i sudjeluju na tržištu rada sa znanjem i vještinama koje su stekli. U tom ozračju želim vam puno zdravlja, kao volje za učenjem – poručio je Banjavčić.
Poticaj u učenju
Sretni što su uspjeli u jakoj konkurenciji, stipendisti ne kriju veselje što na taj način pomažu i roditeljima. Ne moraju ih tražiti za kavu, sok i mnoge druge stvari, nego imaju vlastiti novac kojim mogu raspolagati.
– Da dobijem i 100 kuna je puno, a kamoli 700. Najviše novca ode za smještaj, bilo da si u domu ili u stanu. Puno trošim i za note. Za studentski život mjesečno treba barem dvije tisuće kuna, ako ne i više, tako da je ovakva pomoć dobrodošla – kaže Leon Košavić, student četvrte godine solo pjevanja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Karlovačkoj gimnazijalki Dolores Šebalj dobivena stipendija je svojevrsno priznanje za dosadašnji rad, ali i poticaj za budućnost. Iako je još u dilemi, najvjerojatnije će nakon završetka Gimnazije studirati matematiku.
Karlovački župan Ivan Vučić podsjetio je da se trenutačno iz proračuna financira 1.009 stipendija. U dvadeset godina za tu je namjenu utrošeno oko deset milijuna kuna.
Karlovačka županije redovito pomaže darovitima, onima koji se školuju za deficitarna zanimanja, kao i učenicima i studentima iz obitelji slabijeg imovinskog stanja. Interes je svake godine velik, pa se tako na ovogodišnji natječaj prijavilo oko dvije stotine učenika i studenata.