Premda je već bilo proglašeno “katoličkim Obrovcem”, Hrvatsko katoličko sveučilište otvorilo je vrata studentima. I to samo za studij povijesti sljedeće školske godine, premda su bili najavljivani i studiji psihologije i sociologije.
Međutim, kako su se pripreme za otvaranje i ovoga studija poprilično otegnule, na sveučilištu vlada lagana panika hoće li se dovoljno kvalitetnih studenata javiti do 9. lipnja, kada je rok za prijavu na studij.
Odabir usavršavanja
“Posebnost studija povijesti na HKS-u vidljiva je i u diplomskome studiju, gdje student izabire usavršavanje između pet različitih specijalizacija, među kojima je i ona koja se odnosi na Hrvate izvan Hrvatske. Ukratko, studij povijesti na HKS-u pruža široko opće obrazovanje, stručno produbljivanje znanja o nacionalnoj i svjetskoj povijesti te o načinima stjecanja znanja o prošlosti.
Studij je koncipiran tako da studenti tijekom studija budu povezani s drugim disciplinama i poljima znanja. Ako upišete taj studij, HKS-u će biti cilj osposobiti vas da stečeno znanje možete pismeno, usmeno ili slikovno prenijeti drugima, tj. za samostalan rad u širokom spektru zanimanja u društvu. To se postiže već na prvostupničkoj razini, iako se puna profesionalnost stječe na diplomskome studiju”, kaže se u pozivu studentima na upis.
Predavaonice HKS-a među najopremljenijima su i najfunkcionalnijima u Zagrebu, a za njihovo uređenje u prostorima bivše vojarne u Ilici 242 potrošeno je gotovo 100 milijuna kuna.
Vrhunska oprema
Građevinski radovi stajali su, naime, oko 70 milijuna kuna, a 30-ak milijuna potrošeno je za opremu učionica, na kompjutore, optičke kablove, namještaj, mreže, projektore... HKD se prostire na oko 15.000 četvornih metara, u tri zgrade, koje su u trenutku preuzimanja od države zahtijevale temeljitu adaptaciju.
Obnova zgrade počela je odmah nakon njezina preuzimanja, a izvođačima su se rokovi intenzivirali u ljeto 2008., jer je u rujnu te godine državni tajnik Svete Stolice kardinal Tarcisio Bertone trebao blagosloviti zgradu. Kako se ne bi osramotili pred tako visokim gostom, investitori su izvođaču “Profektusu” dopustili da radi i nedjeljom.
Kad se samo sjetim Nenada Ivankovića iz njegove jakobinske i boljševičke faze iz osamdesetih godina prošlog stoljeća kad je po partijskom zadatku pljuvao po pok. kardinalu Stepincu i crkvi, glumeći kako je živo zainteresiran za njenu \"dobrobit\", danas je Pavičićavičić njegova replika, sa jednom iznimkom- njegova mržnja je spram Crkve sasvim otvorena a boljševizam neskriven.