Nakon 179 godina, Hong Kong je ponovno potpuno ovisan o Kini, a dosadašnja autonomija koju je uživao nešto više od dva desetljeća završena je priča. Kineski parlament usvojio je jučer, zaobilazeći parlament Hong Konga, rezoluciju kojom se u Hong Kongu uvode sigurnosni zakoni, čime se zabranjuje bilo kakav pokušaj odvajanja od matice, podrivanje državnog utjecaja, terorizam, strana intervencija ili uplitanje u bilo kojem obliku, ali i kojom se dopušta Pekingu razvijanje i djelovanje sigurnosnih i obavještajnih službi na području Hong Konga. Na temelju ove rezolucije vlada u Pekingu razradit će poseban zakon koji će stupiti na snagu za oko dva mjeseca.
Još jedan kineski grad
Čim se doznalo za potez kineskog parlamenta, ulice Hong Konga preplavile su demonstracije na kojima su se prosvjednici sukobili s policijom bacajući na njih Molotovljeve koktele. Novu sigurnosnu rezoluciju velika većina stanovnika Hong Konga, ali i međunarodne zajednice, drži prvim korakom u završnoj fazi grubog gašenja modela “jedna država, dva sustava” koji funkcionira još od 1997., od trenutka kada je Velika Britanija vratila Hong Kong Kini.
– Praktično su nam oduzeli dušu. Sve ono što već godinama uporno čuvamo, vladavinu prava, ljudska prava, uzimaju nam sve temeljne, osnovne vrijednosti koje poznajemo. Od sada Hong Kong nije ništa drugo do još jedan kineski grad – ustvrdila je Claudia Mo, zastupnica u parlamentu Hong Konga.
Izjavu je odmah potom poslao i američki State Department nazivajući ovu odluku kineskog parlamenta “katastrofalnom greškom”, posljednjom u nizu odluka kojom se narušava status Hong Konga.
– Autonomija Hong Konga više jednostavno ne postoji, nitko razuman ne može ni pretpostaviti da će Hong Kong, uz ovakve ovlasti koje si je Peking dodijelio, ostati i najmanje autonoman u odnosu na Kinu – ustvrdio je državni tajnik Mike Pompeo.
Prema američkom zakonu donesenom prošle godine, Kongres u Washingtonu svake godine mora potvrditi autonomiju Hong Konga kako bi Kina zadržala privilegiran trgovinski status sa SAD-om koji podrazumijeva niže carine za određene proizvode. Nije sada potpuno jasno što će se dogoditi za nekoliko mjeseci kada Kongres bude ponovno raspravljao o stupnju autonomije koju ima Hong Kong te hoće li eventualni, ali i prilično izgledni, gubitak statusa povlaštenog partnera Kine izazvati novi trgovinski rat.
– Izglasavanje rezolucije kojom se podiže sigurnosna situacija u Hong Kongu isključivo je kinesko unutarnje pitanje i ne dopuštamo nikakvo strano uplitanje – ustvrdio je Zhao Lijan, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova.
Prekršene obveze
Potez parlamenta u Pekingu nije osudio samo SAD već i Japan, kao i Europska unija.
– Pridajemo veliko značenje očuvanju autonomije Hong Konga u skladu s temeljnim pravima i međunarodnim obvezama koje je Kina preuzela – ustvrdio je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel najavljujući kako će ministri vanjskih poslova zemalja EU raspravljati danas o pitanju Kine i Hong Konga. Ipak, nitko realno ne očekuje da će bilo kakva rasprava natjerati Kinu da ukine rezoluciju jer u očima Pekinga Hong Kong je već odavno samo još jedan kineski grad i neotuđivi dio Kine.
...praktično su nam oduzeli dušu...Ovo je vic godine. Svi koji znaju HK znaju da je “duša” HK-a samo novac. Kako im vlada nije oduzela novac, njima je ostala njihova “duša”. Nevolim tu komunističku vladu u Kini, ali i ovi iz HK-a nisu ništa bolji.