Postoje dani kojih se sjetite s takvom preciznošću bez obzira na to kako je davno to bilo. Nikada neću zaboraviti utorak, 8. lipnja 1993. godine. Tog jutra prvi školski sat na rasporedu bila je matematika. Jedan od školskih predmeta od kojih sam bježao kao vrag od tamjana.
– Jeste li čuli da je poginuo Dražen Petrović? – upitao je profesor cijeli razred nakon što me prozvao na ispitivanje gradiva. Šok nakon kojeg sam pokvario zaključnu ocjenu i ukupan uspjeh u gimnaziji.
Tada nisam shvaćao svu dimenziju Draženove genijalnosti koju sam spoznao u godinama koje su uslijedile. Tek kasnije pojavili su se detalji da je u automobilu u blizini Ingolstadta s Draženom bila njegova tadašnja djevojka Klara Szalantzy i njena prijateljica Hilal Edebal.
Oliver ju je tješio
Nakon nesreće Klara je sedam dana provela na intenzivnoj njezi, ali je ubrzo ponovno vozila, vratila se svom poslu fotomodela u SAD-u i nastavila igrati košarku u Njemačkoj. Tri godine poslije u jednoj emisiji upoznala je Olivera Bierhoffa, svog današnjeg muža. Bivši njemački nogometni reprezentativac pomogao joj je da prebrodi šok nakon nesreće, a 2001. godine svoju su vezu u jednom bavarskom dvorcu ozakonili brakom. Šest godina kasnije iz te veze rodila se njihova prva kći, a 2010. godine u osmom mjesecu trudnoće Klara je izgubila dijete. Iste godine preminuo je i njezin jedini brat Ladislav.
Priča između Dražena i Klare počela je svega nekoliko mjeseci prije tragičnog događaja zbog kojeg je stala cijela Hrvatska. Klara Szalantzy poželjela je upoznati Dražena. Bilo je to u njegovoj zadnjoj sezoni u Netsima. Mario Miočić, Draženov prijatelj, prepričao je kako je došlo do prvog kontakta.
– Klara i njena prijateljica Hrvatica Matija zvale su tajnicu glavnog menadžera Netsa Willisa Reeda da im da Draženov broj telefona. Tajnica je to odbila, ali je proslijedila Draženu njihov broj. U takvim slučajevima Dražen je običavao ostaviti ulaznice za utakmicu i vidjeti diskretno o kome je riječ. Gledali smo tko će u dvorani popuniti mjesta u sedmom redu i ugledali jednu curu prosječna izgleda, ali i jednu na kojoj muškarcu i iz daljine odmah sijevaju oči. Oni su otišli na večeru, a ostalo je povijest – prepričao je Miočić.
Sjetila se nakon 18 godina
Lijepa Klara, mađarskog porijekla, rođena je 1970. godine u Rumunjskoj, a bavila se manekenstvom i igrala košarku u Münchenu. Puno je toga upućivalo na veliku romansu. No sudbina je htjela drugačije. Onog dana kada je odlučio razdvojiti se od ostatka reprezentacije u Frankfurtu i Klarinim automobilom krenuti prema Munchenu. Priča toliko puta ispričana. Nikada Klara nije javno govorila o vezi s Draženom. Posjećivala je njegov grob i razgovarala s Acom Petrovićem koji je jednom prilikom u Milanu, gdje je tada igrao njezin suprug, spriječio susret majke Biserke i Klare na McDonald's turniru 1999. godine. Smatrao je Aco da bi to bilo prestresno za njegovu majku.
Tek 2011. godine doznalo se sve i o Hilal Edebal, djevojci koja je bila na stražnjem sjedalu crvenog volkswagen golfa koji se zabio u kamion na njemačkoj autocesti. Tada je Hilal imala 23 godine i studirala je i igrala košarku u SAD-u (Niagara University). Nakon nesreće osam je mjeseci bila u komi sa slomljenim kostima ruke i kuka. Nikada se nije potpuno oporavila, a posljedica nesreće bio je i gotovo potpun gubitak pamćenja. Izgubila je pravo na stipendiju, a pokušala se i ubiti kada se htjela baciti sa 17. kata...
Život pretvoren u noćnu moru
– Samo sam se željela probuditi iz noćne more. Mislila sam da ću, kad skočim, prestati sanjati ovu moru – prepričala je poslije Hilal za NY Daily News.
Njezin život pretvorio se u noćnu moru.
– Nisam prepoznavala ništa u Münchenu, gradu u kojem sam odrasla. Kamo god da sam pošla, roditelji su me morali dovoditi natrag. Liječnici su mi rekli da će se moj mozak nakon šest do osam godina potpuno oporaviti. Nažalost, nisam to dočekala – prepričala je Hilal.
Danas 43-godišnja Hilal neprestano se pokušavala vratiti normalnom životu, no teško je uspijevala. Pokušavala je raditi i kao prevoditeljica. No ima problema s kratkotrajnim pamćenjem.
– Otpuštaju me jer ne mogu zapamtiti sadržaj telefonskih razgovora ni osobe s kojima sam razgovarala. Zaboravljam na poruke koje bih trebala prenijeti – otkrila je Hilal. Prije nekoliko godina preselila se u Tursku gdje je dobila posao organizatorice turističkih putovanja.