Knez Albert II. u Rovinju prvi put kušao divlje šparoge

22.04.2009.
u 14:37

Je li knez ili princ? Nosi li krunu? A je li mu uistinu krv plava? Je li besramno bogat? Spava li na krevetu s baldahinom? Ima li sluge? Zašto se već nije oženio ili je li možda došao k nama u potrazi za najljepšom... šuškalo se u srijedu rovinjskim i porečkim kaletama, na rivi, u kafićima, a svi su znali da im u grad dolazi pravi pravcati knez - Albert II. od Monaka.

Mašte nije nedostajalo, posebno mladim djevojkama koje su 51-godišnjeg kneza Alberta zamislile u najromantičnijem izdanju. No, ipak, bilo je ponešto drugačije.

Knez Albert II. od Monaka stigao je u Rovinj sa svojom pratnjom i domaćinima, savjetnicima iz Ureda predsjednika RH. Obišao je budući Centar za rehabilitaciju žrtava mina kojemu Kneževina Monako donacijama pomaže u gradnji. Riječ je o objektu koji je Istarska županija dala na korištenje na 20 godina, uz moguće produženje od još deset godina. Centar, u sklopu rovinjske bolnice za ortopediju, trebao bi, uz pomoć donacija iz Monaka, ali i SAD-a i Norveške, postati mjesto na kojem će se rehabilitirati žrtve mina, i to one najmlađe, a bit će im pružena i psihološka pomoć te liječenje.

Knez je, izrazivši zadovoljstvo napredovanjem projekta u jednom od najljepših dijelova Rovinja, u borovoj šumi uz more, rekao kako mu je iznimno drago da je Monako prepoznao potrebe Hrvatske da se pomogne žrtvama mina. To je jedan od najvažnijih segmenata njegova humanitarnog rada na kojem je angažiran diljem svijeta, na područjima pogođenim ratnim sukobima. Na tom je planu knez Albert II. surađivao i s princezom Dianom.

U Hrvatsku ga je dovela začetnica projekta M.A.R.E. Diana Pleština koja se ovom problematikom intenzivno bavi već nekoliko godina, putujući, skupljajući donacije i potičući programe vezane za pomoć najmlađim žrvama mina. S obzirom na površinu i broj stanovnika, Monako je najveći donator u projektu razminiranja Hrvatske, a posebno nacionlanih parkova - Velebita, Paklenice i Kopačkog rita. Osim suradnje na humanitarnom planu, Monako i Hrvatska mogle bi, čule su se najave s najviše razine, surađivati i na gospodarskom i umjetničkom polju, te bi se uskoro mogao očekivati skup gospodarskih komora u Monaku. Bila bi to prigoda za Hrvate da u Monaku predstave svoje gospodarstvo i umjetnost...

Delicije koje će razmaziti i najfinija nepca poslužene su u Poreču knezu Albertu II. od Monaka. Meni, na kojem je radio i sam domaćin, istarski župan Ivan Jakovčić, sastojao se isključivo od namirnica ubranih ili ulovljenih u krugu od nekoliko kilometara od Poreča - divlje šparoge, domaća rukola, ružmarin, svježi kvarnerski škampi, hobotnica, sipa, riba koja je još noć prije plivala u moru između Poreča i Rovinja...


Foto: Duško Marušić

Domaćini u restoranu Sv. Nikola na porečkoj rivi nisu štedjeli truda ni mašte kada je riječ o ručku za okrunjenu glavu, a knezu nije nedostajalo komplimenata za Istru koja ga je - priznao je - oduševila.

- Prvi je put kušao divlje šparoge koje smo mu pripremili u fritaji s mladim lukom - kaže Nikola Bjelić, vlasnik restorana.
- Bio je iznenađen kada smo mu rekli da je sada njihova sezona i da su ubrane rano ujutro prije njegova dolaska. Iznenadio se aromama koje smo spojili kako bismo mu što bolje opisali bogatstva, okuse i mirise Istre.

Posebno su ga se dojmile divlje šparoge ubrane samo za njega i pratnju jutro prije dolaska, a iznenadio se kako fritaja može imati egzotičan okus. Osobno je zahvalio mladom kuharu Mauru Momiću. Stranoj hrani, doznajemo, nije bilo mjesta na istarskom stolu u Poreču. Knez je, doznali smo, vrlo jednostavan, a ručak je prošao u opuštenoj atmosferi.

Kada je razgovor skrenuo na vina, Istrani su i tu izvukli ponajbolje: Pršurićev pjenušac, Coronikovu malvaziju, Degrassije cabernet souvignon, Claiev Sv. Jakov i za kraj Kozlovićev muškat iz Momjana. Vina su to, objasnili su domaćini knezu, iz svih dijelova Istre - crvene, bijele i sive. Knezu se najviše svidjelo bogato crno Degrassije vino. Sladeći se desertom, semifredom, knez je otkrio koliko Istrani drže do svoga zelenog zlata - masline - jer mu je hladni desert posut tartufom, ružmarinom i vinom - okupan u mirisnom Ipšinu ulju.

Upravo će ulje, ekstradjevičansko maslinovo, knez Albert ponijeti kao dar iz Poreča. Domaćini su Albertu II. darovali pravu pravcatu škrinju prepunu blaga. No nije riječ o gusarskoj škrinji ni zlatnicima, već o zelenom zlatu Istre, biranim maslinovim uljima. Dvanaest boca ekstradjevičanskoga maslinovog ulja, nagrađenog zlatnim medaljama, knez će ponijeti u Monako.

Inače, podsjetimo, 51-godišnji Albert II. posljednji je muški izdanak dinastije Grimaldi. Neoženjen je, a ne oženi li se i ne dobije muškog nasljednika, Monako se vraća pod patronat Francuske. Alberta II. do sada su povezivali s mnogim ženama, no niti jedna od njih nije trajno zarobila kneževo srce. Albert II. najmlađi je potomak kneza Rainera III. i američke glumice Grace Kelly. Albert je počeo vladati Monakom 6. travnja 2005. godine, nakon smrti svojega oca. Do sada je u Hrvatskoj bio samo privatno i to na krstarenju na Korčuli i Hvaru, u društvu svoje mlađe sestre Stephany od Monaka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije