Prvotni opis Nikole Tesle kao srpsko-američkog znanstvenika temeljio se na javno dostupnim informacijama poput onih iz enciklopedija Britannica, Wikipedia i History. Odgovorili su nam to iz Europske komisije nakon što smo ih upitali da komentiraju slučaj o kojemu smo pisali ranije tijekom dana.
- Objava na društvenim mrežama na koju se referirate dio je serije pod naslovom “Proroci digitalnog” koju je DG CNECT (Komisijina Glavna uprava za komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologije, op.a.) pokrenuo s ciljem obasjavanja pionira tehnologije koji su utrli put digitalnom društvu današnjice. Konkretna objava o Nikoli Tesli bila je nanovo objavljena kako bi odražavala da je, ukupno gledajući, bio europski znanstvenik čiji su izumi donijeli koristi našem kontinentu i šire. Prvotni opis bio je utemeljen na javno dostupnim informacijama (npr. Britannica, History i Wikipedia) - odgovorio je glasnogovornik Komisije Johannes Bahrke.
Kako smo već pisali, prvotna objava na Instagram profilu pod nazivom digitalEU pisala je o Tesli kao o "srpsko-američkom znanstveniku, izumitelju, inženjeru i futuristu”. Neki su korisnici Instagrama u komentarima reagirali napisavši da se radi o znanstveniku iz Hrvatske. Komisijini zaposlenici potom su obrisali tu objavu i napisali novu, s tekstom koji je u svemu isti, osim u pridjevu “europski” koji je zamijenio “srpsko-američki”.
Jadna je to komisija koja mišljenje traži na - wikipediji! Wikipedija često ima povijesno iskrivljene događaje, što odgovara onima koji vole lagati.... A Britannica je oduvijek bila enciklopedija engleskog (imperijalnog) poimanja svijeta.