Još nas ne mora hvatati panika, no u opadanju su baš sve komercijalne vrste u Jadranu, pa tako i jastozi – kaže Miro Kučić, pomoćnik ministra poljoprivrede za ribarstvo, ističući kako je u zemlji u kojoj je sivo tržište zakon i nemoguće ga je bilo u nekoliko mjeseci dovesti u red, teško govoriti koliko se nečega lovi, niti ima novijih istraživanja koja bi to dokazala.
No, ako komiški ribari kažu da jastozi nestaju, onda je to, dodaje, sigurno tako. A oni tvrde da je podmorje oko Biševa, Palagruže, Sveca, Brusnika te Jabuke doslovce opustošeno, za što krive i resorno ministarstvo, ističući kako ono zakonski dopušta i izlov “djece” jastoga.
Nekada su se, tvrde, ribari u luku vraćali punih kašeta i u sezoni hvatali i 40 tona jastoga, a danas očajavaju. Zbog jastoga im se više ne isplati paliti motore, a za dopušteni lov mrežom s okama od 24 cm, kojima se hvata i podmladak pa se ne množe, najviše krive bivšeg državnog tajnika, inače Komižanina Tončija Božanića, do kojega danas nismo uspjeli doći.
Kučić se slaže da jastoge i hlapove treba zaštititi, postrožiti kontrolu i produljiti sezonu zabrane izlova te, ako je moguće, u odnosu na EU (prema čijim planovima upravljanja već sada postupamo), povećati dopuštenu jediničnu veličinu tih rakova pri izlovu. EU se zbog toga neće buniti, smatra Kučić. Već se radi i na planovima upravljanja te pregovara s Talijanima o zaštiti Jabučke kotline, koja je prirodno mrjestilište u Jadranu.
Već vidim veliku zabrinutost u Vladi i raznoraznim hebivjetrima na raznoraznim proračunskim funkcijama. Što če jesti? Je da će ih dobiti iz uvoza, ali brate, to nije to. Nema do našeg. U tome vidim spas jastoga. Ne da će spašavati jastoga, nego će gore spomenuti spašavati svoje gušte i gurmanska prožderavanja, usput će jastog profitirati, a i mi malo "manji" mogli bi doć do jede lipe gregade. Živio jastog.