reagiraju na milanovića

Komšić i Turković protiv sudjelovanja hrvatskih vojnika u misiji u BiH

Požega: Predsjednik Milanović na svečanoj prisezi 34. naraštaja ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju
Ivica Galovic/PIXSELL
17.09.2022.
u 16:01

I ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković, koja je visoka dužnosnica bošnjačke Stranke demokratske akcije, izrazila je zabrinutost zbog Milanovićeve najave

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić i ministrica vanjskih poslova Bisera Turković poručili su u subotu da su protiv sudjelovanja hrvatskih vojnika u mirovnoj misiji u BiH, reagirajući na izjave predsjednika Zorana Milanovića da će inzistirati na tome da RH može poslati svoje oružane snage u tu misiju ako bude htjela.

Te su izjave hrvatskog predsjednika postale je dio predizborne kampanje u toj zemlju, pa mu je odgovorio Željko Komšić kazavši da su vrata za njih zatvorena, a šefica diplomacije Bisera Turković poručila da to iznosi onaj koji negira genocid.

Na razgovoru sa stranačkim aktivistima čelnik stranke Demokratske fronte (DF) i aktualni član Predsjedništva BiH je rekao da Milanović neće nikada dočekati da hrvatska vojska sudjeluje u mirovnoj misiji u BiH, te da su 'vrata Bosne i Hercegovine po tome pitanju zatvorena'.

“Što su kao vojska dolazili, dolazili su“, rekao je Komšić kojega su u tri navrata na mjesto hrvatskog člana Predsjedništva BIH dominantno birali bošnjački birači i stranke. On se ponovno kandidirao na izborima koji se u BiH održavaju u listopadu ove godine.

I ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković, koja je visoka dužnosnica bošnjačke Stranke demokratske akcije, izrazila je zabrinutost zbog Milanovićeve najave. Ona ga je u objavi na Twitteru ponovno optužila da negira genocid iako je jučer u izjavi za javnost reterirala ocjenjujući da je dobro da 'nije došlo do takve izjave' predsjednika Zorana Milanovića na Brdu kod Kranja o negiranju genocida u Srebrenici.

“Ozbiljna zabrinutost zbog namjere predsjednika Hrvatske da pošalje hrvatske trupe u Bosnu i Hercegovinu, kao dio misije Althea EUFOR/NATO, dok istodobno negira genocid počinjen u Srebrenici“, napisala je Turković.

Hrvatski predsjednik nedavno je izjavio da će inzistirati na tome da "Hrvatska bude među državama koje će, bude li potrebe, slati svoje postrojbe u okviru misije Althea u BiH, bilo u okviru EU ili NATO-a". 

"A onda, ako se za to izborimo, mi ćemo odlučiti hoćemo li ih uopće poslati. A ne Sarajevo ili Pariz." 

Milanović je rekao u petak u Splitu, gdje je sudjelovao na svečanosti obilježavanja 31. godišnjice osnutka Hrvatske ratne mornarice, kako se Hrvatskoj priječi "da budemo prisutni, makar na stožernoj razini, u misiji u BiH, ali da će se to promijeniti i "tome se nitko u NATO-u neće suprotstaviti i bolje je da se ne suprotstavljaju jer naše namjere nikad nisu bile gramzive, predatorske, nego obrambene i humane."

„Oni kojima  smo spasili glavu i omogućili državu danas ne pokazuju ni minimum kurtoazne zahvalnosti, a kamoli što više,“, rekao je Milanović očigledno aludirajući na bošnjačku stranu u Bosni i Hercegovini.

 

Komentara 32

DK
Dr.Kajmiga
16:37 17.09.2022.

Pa Hrvatska je članica EU, NATO, oslobodila trećinu BiH i ima svog naroda tamo kojeg mora zaštitit od agresivnih Bošnjaka ( Bakir više puta pretijo i prebrojavao) To je barem 4 raconalnih razloga za hrvatske snage u BiH

Avatar quo_vadis
quo_vadis
16:35 17.09.2022.

bošnjaci će ili prihvatit da je BiH,zemlja 3 konstutivna naroda ili će BiH nestat s lica zemlje...

AL
altruist
16:41 17.09.2022.

Neka se ne mješaju u unutarnji posao EU, Hrvati u BiH su građani EU. i bit snazne i jake hrvatske trupe u BiH. jer bosnjacki politicari na tome inzistiraju svojim ponasanjem.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije