Šesti paket sankcija EU protiv Rusije, koji uključuje i naftni embargo, dogovoren je do posljednjeg detalja i poslan u pisanu proceduru usvajanja koja završava sutra. Patrijarh moskovski Kiril, poglavar Ruske pravoslavne crkve, u konačnoj verziji koja ide na usvajanje izbrisan je s liste pojedinaca protiv kojih EU uvodi sankcije. To se jučer pojavilo kao novi uvjet Mađarske i tome je, kako neslužbeno doznajemo, danas udovoljeno.
Podsjetimo, politički dogovor o naftnom embargu, opet sa značajnim ustupcima prema Mađarskoj, postignut je na razini šefova država i vlada na sastanku Europskog vijeća u ponedjeljak navečer. Nakon toga, veleposlanici 27 država članica, koji sjede u Odboru stalnih predstavnika (Coreper) nastavili su proceduru formalno-pravnog usvajanja paketa. Jučer je ponovo zapelo, danas je razriješeno i dogovoreno, te je pokrenuto pisano usvajanje. Pisana procedura znači da države članice imaju rok, do sutra ujutro, da izraze protivljenje, a ako ga ne izraze (što vjerojatno neće, jer je sve dogovoreno) onda odluke stupaju na snagu i objavljuju se u službenom glasilu Europske unije.
Drugi veliki kamen spoticanja, osim pitanja sankcionirati ili ne patrijarha Kirila, bilo je pitanje hoće li mađarska naftna kompanija Mol imati pravo daljnjeg izvoza privilegirano uvezene ruske nafte i naftnih derivata. Prema našem izvoru, odbijen je mađarski zahtjev za duljim razdobljem prava na takav “re-export”. Dramatični pregovori su se, podsjetimo, vodili iza zatvorenih vrata, tako da će se sve javno doznati tek kad odluke budu objavljene u službenom glasilu sutra.
No, kako danas neslužbeno doznajemo od upućenih izvora, Hrvatska se uspjela izboriti za još jednu formulaciju u tekstu, koja govori o tome da će se tarifama za transport nafte moći osiguravati tzv. "level playing field", ravnopravni uvjeti za sve igrače na tržištu, i one koji ne smiju (većina), i one koji smiju nastaviti uvoziti rusku naftu (Mol i još poneki). U prijevodu, to znači da bi Jadranski naftovod, primjerice, mogao naplaćivati skuplju tranzitnu tarifu ako dođe do situacije da Mađarska koristi opciju da rusku naftu, koju ima pravo kupovati unatoč sankcijama, transportira preko Omišlja i Janafa.
Naftni embargo u načelu će vrijediti samo za uvoz ruske nafte u EU pomorskim putem, tankerima, ne i za uvoz naftovodom Družba, što je bio prvi ustupak Mađarskoj, koja je mjesec dana blokirala usvajanje čitavog paketa. Ali, dodatno, Mađarska se pod prijetnjom veta na summitu u ponedjeljak izborila i za drugi ustupak da, u slučaju da Družba nastrada u ratnim razaranjima u Ukrajini, rusku naftu uvozi preko Omišlja i Janafa. Rusku naftu pomorskim putem, u situaciji kad EU ima embargo na rusku naftu pomorskim putem. Zbog toga je u posljednji čas ubačena formulacija o tarifama za transport kao alatu za "level playing field".
Konačno dogovorena verzija uključuje i zabranu osiguravatelja iz EU da sudjeluju u osiguranju isporuka ruske nafte tankerima u treće zemlje, što je mjera kojom se želi otežati Rusiji da drugdje u svijetu pronađe kupce za svoju naftu koja je u pravilu zabranjena u Europskoj uniji.
Ovako dogovoren embargo na rusku naftu stupa na snagu šest mjeseci nakon sutrašnje objave odluke, a zabrana za naftne derivate iz Rusije stupa na snagu nakon osam mjeseci.
Šesti paket sankcija dosad je najsnažniji jer uključuje i izbacivanje najveće ruske banke Sberbank iz SWIFT-a, međunarodnog bankarsko-komunikacijskog sustava.
VIDEO Ruska invazija na Ukrajinu bliži se 100. danu: Pogledajte stravične prizore rata
Hahahaha hahahhahahaa a haahahhaaha ahahaha, glupa debela mješina nije čitao sitna slova