Bivši šef HEP-a Zlatko Koračević ovih je dana jedna od najspominjanijih osoba u državi. Tijekom njegova mandata u nacionalnoj elektroenergetskoj kompaniji sklopljen je sporni kolektivni ugovor koji proteklih dana puni naslovnice domaćih medija, a zaposlenicima HEP-a, među ostalim pravima, garantira isplatu 3550 kuna. Iako je u nekim domaćim medijima Koračević optužen da je takav ugovor sklopio tajno, u pokušaju da osigura podršku sindikata za ostanak na čelu te kompanije, on takve tvrdnje odbacuje te detaljno objašnjava tko je sve i kako sudjelovao u ugovaranju tog dokumenta.
Jeste li, kao što neki mediji tvrde, nadmudrili Vladu i HEP-ovim zaposlenicima omogućili da zadrže prava koja su druge državne tvrtke ukinule?
Kao prvo, nisam ja nikoga nadmudrio ni obmanuo. Proces kolektivnog pregovaranja trajao je četiri mjeseca i o njegovu su tijeku svi bili informirani. Na kraju je odlukom uprave prihvaćen tekst kolektivnog ugovora. Dakle, nije taj ugovor dogovorio ni ugovorio Zlatko Koračević, već cijela uprava HEP-a uz znanje resornog ministarstva, kao i Ministarstva rada i mirovinskog sustava. Ja čak nisam vodio pregovarački tim.
A tko je vodio?
Vodila ga je kolegica Grgić Bolješić, a ona je jedina od svih članova uprave imala izdvojeno mišljenje kad se glasovalo o njemu. Svi ostali bili su suglasni, uključujući i kolegu Šerića, koji je sad predsjednik uprave.
A ministar Vrdoljak? Je li bio upoznat s onim što se pregovaralo?
Ponavljam, svi su sve znali, pa tako i ministar Vrdoljak. Prema tome, svi bi trebali preuzeti odgovornost za svoje odluke. Ja sam spreman preuzeti svoj dio iako smatram da je kolektivni ugovor kvalitetan i pravedan.
Kako to kad svi tvrde da su prava HEP-ovcima povećana?
To može tvrditi samo onaj koji nije pročitao ni stari ni novi kolektivni ugovor. Novim kolektivnim ugovorom prava zaposlenika HEP-a smanjena su, na godišnjoj razini, za oko 20 milijuna kuna. Učinjeno je to korekcijom niza prava, kao što je primjerice dodatak na plaću koji je umanjen.
No nije li javnost opravdano ogorčena time da se povećava cijena struje, a beneficije zaposlenima u HEP-u ostaju?
Dovođenje ovog ugovora u kontekst povećanja cijene struje ili je produkt neznanja ili krajnje zlonamjernosti. Opće je poznato da je HEP-u prošle godine trošak povećanja cijene uvoza energije i energenata iznosio 140 milijuna kuna više nego što je zaradio tim poskupljenjem. Dakle, porast dobiti koja je udeveterostručena u odnosu na 2011. bio je rezultat smanjenja operativnih troškova, a u tome su sudjelovali svi zaposleni. Dakle, novac koji se troši na beneficije zaposlenih – a one su manje nego prije – ne dolazi iz poskupljenja energije. Na kraju, HEP je trgovačko društvo koje trenutačno prolazi kroz temeljito restrukturiranje i u tom procesu iznimno je bitno sačuvati socijalni mir.
Smatrate li vi da je normalno da se radnicima HEP-a isplaćuje 3550 kuna prigodne nagrade zbog dana kompanije?
To možda nije najsretnije rješenje, ja sam imao neke druge ideje – ponajprije da se osmisli mehanizam sudjelovanja radnika u dobiti poduzeća – ali zasad je za tako nešto nema dovoljno političke volje ni u Vladi ni u sindikatima. Mislim da je to za HEP, kao i za ostala javna poduzeća, nužno kako bi se stvorio sustav u kojem se nagrađuju samo oni koji to zaslužuju. HEP je tvrtka koja živi na tržištu, ne financira se iz proračuna. U konačnici, samo na smanjenju broja zaposlenih ove ćemo godine uštedjeti 100 milijuna kuna.
Vaša stranačka čelnica Vesna Pusić kaže da se ne može kroz vrata nekome uzeti, a kroz prozor vratiti, a ministar financija Linić da vas se srami.
Kolega Linić u medijima je bio jako aktivan u kritiziranju HEP-a. Ja bih volio kad bi sad u istoj maniri javnost informirao o tome kako napreduje naplata pet milijuna eura državnog jamstva izdanog turskoj kompaniji za neuspješan spas Diokija.
>>Linić: Sramim se, u HEP- u su digli cijenu, i onda si je stavili u džep!