BEZ KRINKE

Korupcija još stanuje ovdje

19.10.2005.
u 17:03

Sanaderove lanjske nade da će se ove godine popraviti pozicija Hrvatske na rang-listi zemalja svrstanih prema percepciji o korumpiranosti nisu se ostvarile. Slabo mjesto na prošlogodišnjoj listi olako je pripisano Račanovoj vladi, ali nasljednici su dobili čak i lošiju ocjenu.

Transparency International izašao je s listom prema kojoj se Hrvatska spustila nekoliko mjesta niže na listi od 159 zemalja pa novine prenose poraznu usporedbu da je sada “u društvu Lesota, Burkine Faso i Egipta”. Tonuće Hrvatske na listama korumpiranosti već ima učinak starog novinskog naslova. S time se živi kao sa starom navikom.

Prije kojih mjesec dana, kad je slična informacija plasirana iz Svjetske banke, Vlada je burno reagirala i ishodila svojevrsnu ispriku. Ali od toga nema trajnije koristi jer Hrvatsku se još doživljava kao zemlju visoke korupcije pa činjenica da su u međuvremenu digitalizirane gruntovne knjige te da su otvoreni one stop shopovi nije to puno promijenila.

Rang-lista Transparency Internationala doista nije rezultat mjerenja mikronskom preciznošću, nego skup istraživanja, anketa i analiza. Takvo precizno utvrđivanje razmjera korupcije i nije moguće jer ona funkcionira u ambijentu tajnovitosti. No, sudionicima anketa ponuđena su i vrlo konkretna pitanja, primjerice, jesu li u tekućoj godini morali platiti određene državne usluge i koji postotak prihoda njihova kompanija odvaja za mito.

Ta rang-lista, dakle, nije proizašla iz mjerenja nekom spravom ili matematičkom formulom, ona nije egzaktna, nego se temelji na percepciji, ali ne može se niti reći da je isisana iz prsta. Uostalom, da je anketa provedena samo za unutarhrvatske potrebe, bismo li sami o sebi rekli da je korumpiranost opala i da više ne predstavlja društveni problem?

Vlada ima mnogo razloga baviti se tom temom iako ni ubuduće vjerojatno neće puno postići samo naglašavanjem “mi imamo one stop shopove”. Korupcija ima svoju ekonomsku i političku cijenu. Nakon što su otvoreni pregovori s EU, Sanaderova ekipa očekuje brži dotok stranih investicija.

Logično bi bilo nadati se i povoljnijem kreditnom rejtingu, ali sve je to bez velikih izgleda ne bude li se investitorima, uz povoljne uvjete ulaganja, mogla uvjerljivo ponuditi pravna sigurnost te transparentnost, kako to obično kažu upravo da bi se izbjegla teška riječ “korupcija”. Prema iskustvima u posljednjih deset godina, otkako se sastavlja godišnji izvještaj o korumpiranosti zemalja, ocjena poboljšana za jedan bod na skali od 1 do 10 navodno donosi 15 posto veća inozemna ulaganja, čime se hoće reći da bi se napredovanje na listi ekonomski svakako isplatilo.

Domaći analitičari već dugo tvrde da bi se suzbijanje korupcije, kao sveobuhvatan projekt, isplatilo i politički. Logika je otprilike ova. Stranke koje se pripremaju osvojiti vlasti ili one koje su već u sedlu više ne mogu biračima samo obećavati da će im u kratkom roku podignuti životni standard jer oni znaju da se to neće dogoditi. Političari mogu, međutim, obećati da će se boriti protiv korupcije, da će se barem na taj način suprotstaviti socijalnoj i pravnoj nejednakosti u koju korupcija gura obične ljude.

One stop shop i kompjutorizacija gruntovnica sistemske su metode za eliminiranje potkupljivosti na nižim razinama državne administracije, ali još nema očekivanog raspleta za sumnje u potkupljenost u “višim sferama”. Tako su dvije velike afere, jedna u vezi s Bechtelom te druga u vezi s Liburnijom, obilježile dosadašnji mandat vlade više nego osnivanje stotinjak one stop shopova.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije