Nekoć je na Krku bilo 40.000 ovaca, a danas ih nema niti 5.000, a jedan od razloga je - čagalj. Ovaj uvezeni predator nešto manji od vuka krčkim ovčarima stvorio je milijunske štete. Stočari su se snašli ograđivanjem posjeda i odstrjelom, no situaciju otežava zabrana čišćenja makije i postavljanja novih ograda.
Pojavom čagljeva prije sedam-osam godina, obiteljska tradicija ovčarstva koju gaje Marinko Orlić i Domagoj Grčković ozbiljno je ugrožena. Zbog čagljeva s brda iznad Baške ostali su bez stotina grla stoke. "Najveća šteta mi je bila jedne godine prije jedno četiri godine, nekih 350 malih i 150 velikih" požalio se Marinko reporterima HRT-a.
Kaže kako je zbog nekoga tko je doveo čagljeve na otok bio na rubu propasti, a situacija se popravila tek kada je opasao posjed ogradom. Nakon toga su počele hajke i slobodan odstrjel, ali interes je padao kako su se smanjivale nagrade za ulovljenog čaglja.
Niti natječaji Hrvatskih šuma za zakup zemljišta nisu povoljni za ovčare. Domagoj se na natječaj javio prije tri mjeseca, a još nije dobio povratnu informaciju. On ističe kako zemljište, ako ga dobije, ne smije ograđivati, već mu je dozvoljena samo upotreba električnih pastira koji su ovčarima beskorisni protiv čagljeva. Osim toga, zabranjeno je i čišćenje terena za ispašu od grmova šmrike koja se širi otokom.
"Ako nam se ne bude dozvolilo da se ogradimo, da se zaštitimo, a ne kako bi oni htjeli, i ako ne budu dozvolili da čistimo, znači zaključak - ovca ne može čekati administraciju. Ako ne požure, iz Rumunjske će se uvoziti janjetina" upozorio je Marinko.
Evropa se želi zaštititi i smanjiti čaglja na minimalni broj. Kad se tako nešto događa oni ponude nekome lovu da zaštiti tu vrstu. Di će plodnije tlo za to osim u Hrvatskoj. Kod nas i čagljevi i vukovi prave velike štete stočarima,koga briga? Bitno da netko dobije u džep da to baci pod tepih.