Kašnjenje sjetve

Krenula sjetva, a u poljima duboki kolotrazi

sjetva
Dragutin Šantoši
31.03.2010.
u 17:05

Ne obešteti li Ina ubrzo općinu i seljake, štete će biti daleko veće, upozorava načelnik Mirko Rončević.

Više od tri i pol mjeseca teški strojevi mađarske tvrtke za seizmološko snimanje tla vozali su se područjem općine Čađavica obavljajući lani dogovoren posao. Naručioci posla i financijeri su Ina i mađarski MOL, koji su prije dvije godine u neposrednoj blizini Čađavice obavili probno bušenje i na bušetini 'Dravica-1' pronašli zemni plin.

Daljnja ispitivanja trebala su osigurati dodatne podatke koji će pokazati isplativost korištenja ove bušotine. Strojevi su krajem veljače napustili čađavačko područje, a iza njih su na poljima ostali duboki kolotrazi te raskopani poljski putovi. Prije nego što su krenuli na polja, Ina i MOL obavijestili su lokalnu samoupravu i građane da će, nakon što dovrše snimanja, procijeniti nastale štete i obeštetiti oštećenu općinu i poljoprivrednike.

- Vrijeme prolazi, a unatoč tome što komisije obilaze područje, štete još nisu procijenjene. Smatramo da je to trebalo učiniti mnogo brže, jer vrijeme je pogodno za radove i naši seljaci, zbog toga što štete na njihovim njivama nisu procijenjene, a putovi popravljeni, ne mogu obaviti proljetnu sjetvu. Ne učini li se to vrlo brzo, štete će biti daleko veće i netko će ih morati platiti, kaže Mirko Rončević, načelnik Općine Čađavica.

Oštećeni seljaci, lovci i lokalna samouprava prije mjesec su dana zatražili hitno rješavanje nastalog problema pa je slijedom toga jučer u Čađavici održan sastanak općinskih čelnika i predstavnika Ine. Za 137 kilometara oštećenih poljskih putova općina traži štetu utvrđenu po sudskom vještaku u iznosu od oko 800.000 kuna, Ina nudi 422.000 kuna, a još treba odlučiti o ponuđenom kompromisnom rješenju u iznosu od 572.000 kuna. Lovačka udruga 'Sokol' procijenila je štetu u lovištima u iznosu od 150.000 kuna, a kolike će biti štete u poljima stotinjak poljoprivrednika te tridesetak oštećenih stambenih objekata, stručne komisije tek trebaju procijeniti.

- U provođenju sličnih projekata u Posavini, Međimurju te Podravini do sada Ina nikada nije ostavljala "repove", pa to neće biti ni sada, potvrdili su predstavnici Ine odbijajući komentirati detalje s jučerašnjeg razgovora s predstavnicima lokalne vlasti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije