Hrvatski je BDP u padu šesto tromjesečje, a smanjenje od 1,5 posto u prvom tromjesečju ove u odnosu na isto prošle godine blaže je od minusa iz zadnjeg kvartala 2012. Na njega su ponajprije utjecali oštar pad izvoza i nastavak smanjenja domaće potrošnje. Prema statističarima, rezultat bi bio još lošiji da se nije osjetio učinak državnih investicija.
Očekivanja do kraja godine i dalje su raznolika. Vlada ostaje pri revidiranoj optimističnoj varijanti rasta od 0,7 posto, dok većina ostalih predviđa smanjenje 0,5 do jedan posto. Centralna će banka svoju revidiranu prognozu objaviti u lipnju, dok Europska komisija vjeruje da će najmlađa članica EU ove godine pasti jedan posto!
Dalić: Pad BDP-a jasno zahtijeva promjenu ekonomske politike
Kada od zadnjeg kvartala 2008. ne bi bilo gubitka BDP-a od 12 posto, koji je dosad uzeo dvjesto tisuća radnih mjesta, za ovogodišnje bi se prvo tromjesečje mogla naći i pokoja dobra riječ jer rezultatom ne odudara od stanja u okruženju. Eurozona je potonula u recesiju, a mnoge su države članice EU prvi kvartal 2013. pale više i od Hrvatske, i to od 2 do više od 5 posto.
Prvi su put minusi zabilježeni u snažnoj Njemačkoj i Francuskoj, što automatski povlači za sobom sve ekonomije koje su ovisne o najjačem dvojcu. Italija kao treća davno je upala u krug 'maslinarskih zemalja' koje nikako da se izvuku iz dužničke krize.
>>Izlazimo iz CEFTA-e koja se oporavlja, ulazimo u EU koja tone