Nakon jučerašnjeg pada zrakoplova MiG 21 u središnjici HDZ-a organizirana je konferencija za medije na kojoj je Damir Krstičević, umirovljeni general i predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost i obranu HDZ-a poručio kako ne traže ničiju odgovornost, već pozivaju na konsenzus.
- Ne bih s ove presice pokretao odgovornost bilo koga niti skupljao političke poene HDZ-u ili sebi. Želio bih da izvučemo pouke za budućnost. Trebamo odgovorno svi skupa i vlast i oporba donijeti stručnu i političku odluku na koji način ćemo čuvati suverenitet i teritorijalni integritet naše Hrvatske. Tu više ne smije biti nikakvih odgađanja jer su nas upravo kontinuirana odgađanja i nedonošenje odluka na najvišoj razini dovele u ovu situaciju - rekao je Krstičević napominjući da tu nije riječ samo o budućnosti ratnog zrakoplovstva već i ratne mornarice.
- Pitanja obrane, nacionalne sigurnosti i obavještajnih službi nadstranačka su pitanja. Mi smo kao oporba spremni biti dio rješenja ove situacije i zato nam je čudno da predsjednik republike Ivo Josipović kao vrhovni zapovjednik oružanih snaga već nije sazvao sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost na kojoj bi pokrenuli rješavanje ove situacije - rekao je.
Na pitanje treba li ministar obrane Ante Kotromanović dati ostavku Krstičević je odgovorio: - To je stvar ministra, ali nije to bila namjera ove tiskovne konferencije.
Krstičević je rekao da je on osobno za to da Hrvatska modernizira ratno zrakoplovstvo bez obzira na tešku ekonomsku situaciju u kojoj se zemlja nalazi. Bivši zapovjednik HRZ-a Josip Štimac, također član Odbora za nacionalnu sigurnost i obranu HDZ-a, rekao je kako modernizacija odnosno nabava novih zrakoplova nije samo trošak jer mi možemo naći i strateškog partnera koji bi u Hrvatsku doveo i nove poslove za zrakoplovnu industriju. U tom smislu umirovljeni general Štimac spomenuo je primjer Češke, a prema njegovim procjenama nabavka borbenih zrakoplova Gripen, ako ih uzmemo na leasing, stajala bi nas godišnje između 600 i 800 milijuna kuna.
I Štimac i Krstičević naglasili su da je najlakše ukinuti ratno zrakoplovstvo, ali su i upozorili da je nakon ukidanja zrakoplovstva vrlo teško jednog dana početi od nule. Osim toga, napomenuli su, Hrvatska je članstvom u NATO-u preuzela i obvezu nadzora i zaštite zračnog prostora iznad Hrvatske.
>> Poslušajte snimku razgovora kontrole leta i pilota MIG-a!
"... Kad na putu slobode dođu teškoće i neugodnosti.., naročito kad „ponestane kruha i vode“, kad se pojave smutljivci.., da tada neki počnu misliti kako je ipak ono prije, ona vremena „kad su sjedili kraj punih lonaca egipatskih“, zapravo bili bolji, čak i poželjniji, iako su to bili dani ropstva. Mnogi tada zažele povratak „tim stolovima“ starih gospodara. I uvijek se nađe onih, kaže nam Biblija, koji su tada spremni pobuniti narod, zaluditi narod, obmanuti ga, vraćati natrag… Spremni su obezvrijediti slobodu, pomutiti u narodu vjeru u Božji dar slobode, pa čak i Boga i one koji su ga u njegovo ime poveli na put slobode optužiti za prijevaru, „za opasne namjere“ , pa čak i za „udruženi zločin“… (Tako se dogodilo i Mojsiju.., a eto i mnogim našim vođama i vojskovođama…) Uvijek se nađe onih koji su u danima teškoća i iskušenja spremni narodu ponuditi lažne nade, lažne bogove i opasne idole, „zlatnu telad“ pod prividom novih sloboda, nove pravednosti, novog poretka..." Biskup Ivas, na Dan pobjede, 2014. Eto, zato nam domovina propada.